- Részletek
- Megjelent: 2020. máj. 13.
- Módosítás: 2021. január 17.
FONTOS KÖZLEMÉNY!!! Felhívjuk olvasóink figyelmét, hogy bármely marketing kommunikációs oldalunkon található információk tájékoztató jellegűek! Kérjük, azokat minden esetben ellenőrizzék le! Az információk pontatlanságából eredő esetlegesen felmerülő károkért felelősséget nem vállalunk! |
KORMÁNYZATI TÁJÉKOZTATÓK
A koronavírussal összefüggő kormányzati tájékoztatók a (részletek, járványtérkép és folyamatosan frissülő információk) a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) honlapján, a konzuli tájékoztató felületen követhetők nyomon, napi frissítéssel
- általános információk tekintetében ide kattintva,
- az európai gócpontnak tekinthető Olaszországban bevezetett karantén intézkedések tekintetében pedig ide kattintva.
FRISSÍTÉS – 2020. március 13.
- Rendkívüli kormányintézkedések a vészhelyzettel összefüggésben >>>
FRISSÍTÉS – 2020. március 10.
Olaszország
Az olasz miniszterelnök 2020. március 09-én bejelentette, hogy az egész ország területére kiterjeszti azt a korlátozást, miszerint az állampolgárok kizárólag munka, egészségügyi vagy egyéb nyomós indok (pl. élelmiszer-beszerzés) miatt hagyhatják el otthonaikat.
A fentiek alapján Olaszország teljes területét a Külgazdasági és Külügyminisztérium II. fokozott biztonsági kockázatot rejtő országok listájába sorolja.
Az olasz Infrastrukturális és Közlekedési Minisztérium tájékoztatásaszerint az áruk szállítására vonatkozóan – ide értve a közúti fuvarozást is – nincs korlátozás, tehát nem csak az alapvető szükségletek, hanem bármely áru szállítható, úgy kétoldalú, mint tranzit relációban. Az áruk szállítását működési igénynek tekintik: a tehergépjárművek, és az azokat vezető gépkocsivezetők szabadon mozoghatnak az ország területén és központi előírás a be- és kirakodásra sincs előírva.
Az olasz Egészségügyi Minisztérium ugyanakkor nyomatékosan felszólít mindenkit a higiéniás előírások betartására. A gépkocsivezetők részére javasolt a védőmaszk és gumikesztyű viselete, ha olaszországi célállomásuk van, ezt az olasz fel- és lerakóhely kötelezettségként is előírhatja, ezért a fuvarfeladatok megkezdése előtt minden esetben célszerű egyeztetni az olasz, feladóval, címzettel. A tranzitban közlekedő járművek lehetőleg minél gyorsabban hagyják el az országot, ott csak akkor időzzenek, ha ez a vezetési és pihenőidők betartása miatt elengedhetetlen.
Magyarország Római Nagykövetsége friss tájékoztatása szerint az autópályákon történő közlekedést ellenőrzik a hatóságok. A kellően nem indokolt úticélok irányában való közlekedés esetén pénzbüntetés és elzárás kiszabására is lehetősége van az olasz hatóságoknak. Az árufuvarozóknak igazolniuk kell úticéljukat, ennek hiteles protokollja (a szükséges és a hatóságok által is elfogadott okiratok pontos meghatározása) ma még nem ismert, ennek beszerzésre a magyar Operatív Törzs írásos megkeresésével folyamatban van.
A turisztikai célú utazást az ország egész területén feltétlenül kerülni kell. Azok az olasz és külföldi turisták, akik már nyaralnak, kötelesek korlátozni az utazást annak érdekében, hogy mielőbb visszatérjenek lakóhelyükre, otthonukba. A repülőterek és a vasútállomások nyitva maradnak.
FRISSÍTÉS!– Olaszország, 2020. március 8-ai állapot.
2020. március 8-án az olasz miniszterelnök aláírta a koronavírus terjedésének olaszországi feltartóztatását célzó rendkívüli miniszterelnöki rendeletet, melynek értelmében Olaszország kettő, a személyek szabad mozgását eltérő mértékben korlátozó zónára került felosztásra:
1. zóna: Lombardia tartomány teljes területe, illetve 14 megye az alábbiak szerint:
- Emilia-Romagna tartomány: Modena, Parma, Piacenza, Reggio nell’Emilia, Rimini;
- Marche tartomány: Pesaro e Urbino;
- Piemonte tartomány: Alessandria, Asti, Novara, Verbano-Cusio-Ossola, Vercelli;
- Veneto tartomány: Padova, Venezia, Treviso.
Az I. zónában felsorolt területeket a Külgazdasági és Külügyminisztérium a fokozott biztonsági kockázatot jelentő térségek közé sorolta.
2. zóna: Olaszország fennmaradó része
A rendelet időbeni hatálya 2020. március 8. – 2020. április 3.
Az 1. zónában el kell kerülni a területen történő ki- és belépést, illetőleg a belső mozgásokat minden természetes személynek. Ezek alól kivételt képeznek a nyomós okkal alátámasztható munkavégzés, egészségügyi okok, illetve engedélyezett a bejelentett lakhelyre történő visszatérés. A területen 37,5 fokos testhőmérsékletet és légúti panaszokat produkáló személyek számára erősen ajánlott az otthon tartózkodás és a társasági érintkezések teljes kerülése. Utóbbi személyek forduljanak háziorvosukhoz.
Teljeskörűen felfüggesztésre kerültek az alábbi tevékenységek:
- sportesemények (kivéve a válogatott és profi sportolók versenyfelkészülései, illetve a Serie A e heti teljes fordulója megtartásra kerül, de zárt kapuk mögött)
- az egyes síterepek lezárásra kerülnek
- rekreációs, kulturális, vallási, konferencia, vásár, kiállítás, börze, színház, mozi, diszkó, tánciskola, nyelviskola, múzeumok felfüggesztésre kerültek
- anyakönyvi események (esküvők, temetések) elhalasztva
- az oktatás április 3-ig meghosszabbítva szünetel
- Az éttermek és bárok nyitva tartását 6 órától 18 óráig engedélyezi, azonban be kell tartani az 1 m biztonsági távolságot.
A közértek és egyéb üzletek működésére nem tér ki a rendelet. A közepes és nagy bevásárlóközpontok nyitvatartása hétvégén nem engedélyezett, kivéve a bennük működő élelmiszerüzletek. A gyógyszertárak zavartalanul működhetnek. Olaszország fennmaradó területére összességében nem engedélyezettek a rekreációs tevékenységek, jelentősebb tömegrendezvények. A rendeletet áthágó személyek 206 eurós büntetésre és/vagy 3 hónapos szabadságvesztésre számíthatnak.
Az Olaszországban (ideértve az első zónát) való tranzitálás lehetséges, azonban tudni kell igazolni az áthaladás jogcímét (amely tehát vagy nyomós okkal alátámasztható munkavégzés, egészségügyi ok, vagy bejelentett lakhelyre történő visszatérés). A jogosultságot a hatóságok közúti ellenőrzés keretein belül szúrópróbaszerűen ellenőrizhetik.
Személyi forgalom: Észak-Olaszország főbb repterein (Milano Malpensa, Milano Linate, Bergamo) a működés zavartalan, ugyanakkor számos légitársaság törölte járatait. A vasúti pályaudvarok zavartalanul működnek. Buszpályaudvarok zavartalanul működnek. Az Olaszországban (bárhol) tartózkodó turista eldöntheti, hogy azonnali jelleggel, vagy a tervezett utazási napon kívánja elhagyni Olaszországot.
Áruforgalom: Az áruk szabad mozgásának korlátozása nem került bevezetésre, a szigorúbb korlátozás alá eső területeken árufelvétel és lerakás is lehetséges, illetőleg a Magyarországról Olaszországba és az Olaszországból Magyarországra irányuló áruszállító tranzitforgalom továbbra is zavartalanul működik.
Olaszországi fuvarfeladatok esetén, a KKM felhívását tolmácsolva kérjük tagjainkat, hogy
- ha egy járművezető a karantén elrendelése előtt járt valamelyik észak-olasz településen és a megbetegedés tüneteit – láz, köhögés, rossz közérzet – tapasztalja magán, azonnal értesítse a NiT Hungary titkárságát (+36 1 264 5040 / 301 mellék, vagy +36 30 900 5543), valamint jelentkezzen telefonon a háziorvosánál, vagy a Nemzeti Népegészségügyi Központ zöld számán (06/80/277-455 vagy 06/80/277-456).
- A Külügyminisztérium tájékoztatója felhívja a figyelmet arra is, hogy az észak-olaszországi régióba tartó járművezetők indulás előtt regisztráljanak konzuli védelemért a Konzuli Szolgálat honlapján, és a szálláshely rovatban adják meg azt is, hogy melyik napon hol fognak tartózkodni.
A regisztráció linkjét itt találják: https://konzinfougyseged.mfa.gov.hu/#!/login
A konzuli szolgálat a járvány jelenlegi stádiumában a fuvarozók számára az alábbi fontos tudnivalókat rögzíti:
- A szigorú karantén alá vont területen (vörös zóna) kívül az észak-olaszországi fuvarozás akadálytalanul zajlik, nincs korlátozva sem a belföldi, sem a külföldi árufuvarozás.
- Észak-Olaszországba irányuló, vagy azon keresztülhaladó út esetén indulás előtt tájékozódjanak a tervezett útvonalat érintő esetleges korlátozásokról.
- Az olasz autópályák teljes mértékben járhatók, a járvány miatt nincsenek és a hatóságok jelenleg nem is terveznek lezárásokat;
- Az indulást megelőzően vegyék fel a kapcsolatot az észak-olaszországi partnerükkel és bizonyosodjanak meg arról, hogy az olasz partner a megbeszélt időben kész átvenni, vagy átadni az árut;
- Az olasz hatóság felhívja a fuvarozók figyelmét arra is, hogy a szállítmányozási szerződés visszamondását vis maior szabályra való hivatkozással nem látják megalapozottnak, hiszen jelen pillanatban a szerződés szerinti teljesítés nem ütközik érdemi akadályba; ez alóli kivételt csak a vörös zóna területei képeznek.
- A fentiek mellett javasolják, hogy indulás előtt szerezzenek be megfelelő maszkot és kézfertőtlenítő gélt, kerüljék a testi kontaktust és a tömeget.
- A boltok a megszokott rend szerint működnek, élelmiszer beszerezhető.
- Figyelemmel a járvány terjedésére, az olasz hatóságok szükség szerint előírhatnak a szabad mozgást korlátozó rendelkezéseket, éppen ezért javasoljuk, hogy a leginkább érintett tartományokban csak addig maradjanak, ameddig az feladatuk ellátásához feltétlenül szükséges.
Olaszországban vészhelyzeti rendelkezések vannak érvényben, de ezek nem vonatkoznak az áruk közúti szállítására. Ugyanakkor az UETR szervezetünk részére küldött – az olasz közlekedési szakminisztériumtól származó információkon alapuló – tájékoztatása szerint Olaszországban 2020. április 13-ától új előírások vannak érvényben az Olaszországban székhellyel, telephellyel nem rendelkező, és az országban tranzitáló, illetve ott loco fuvarozást végző közúti fuvarozó vállalkozások gépkocsivezetői számára.
Megengedett tartózkodás ideje
Az olaszországi székhellyel nem rendelkező, Olaszországban nem tranzit jellegű (tehát helyi le- vagy felrakós) közúti fuvarfeladatot végző vállalkozások gépkocsivezetői mindösszesen 72 órát tölthetnek az országban, mely határidő csak különösen indokolt esetben, és csak 48 órával hosszabbítható meg.
Az olaszországi székhellyel nem rendelkező, Olaszországban tranzit jellegű közúti fuvarfeladatot végző vállalkozások gépkocsivezetői mindösszesen 24 órát tölthetnek az országban, mely határidő csak különösen indokolt esetben, és csak 12 órával hosszabbítható meg.
Az előírt tartózkodási idő túllépése esetén a gépkocsivezetők kötelesek alávetni magukat az egészségügyi miniszter által elfogadott, 2020. március 28-i rendelet 1. cikkének (6) és (7) bekezdésében meghatározott, az egészségügyi megfigyelésről szóló eljárásnak, és az ezzel összefüggő bejelentési kötelezettségnek, illetve ennek megfelelően alá kell vetniük magukat a 14 napos hatósági karantén-szabályoknak. A rendelet 1. cikkének (6) és (7) bekezdése az alábbi link alatt, olasz nyelven érhető el: https://www.gazzettaufficiale.it/eli/id/2020/03/29/20A01921/sg
Kötelező nyilatkozat
Az Olaszországban közúti szállítási műveletet végző gépkocsivezetőknek hivatalos formanyomtatványon egy nyilatkozatot kell kitölteniük az olaszországi belépéskor, a következőket feltüntetve:
- a munkavégzés indoka (jogosultsága) és az olaszországi tartózkodás időtartama;
- az olaszországi tartózkodási hely teljes címe (lakóhely vagy tartózkodási hely), valamint - amennyiben van ilyen – ennek a tartózkodási helynek az eléréséhez használt magánjármű adatai;
- mobiltelefonszám, amelyen az olaszországi tartózkodása alatt a gépkocsivezető elérhető.
A bejelentés e-mailen vagy online tehető meg az alábbi nyomtatvány kitöltésével:
Nyilatkozat (a helyi járványügyi megelőzési osztály részére)
A nyilatkozattal a járművezető vállalja a következőket:
- Haladéktalanul távozik Olaszországból a tartózkodás időtartamának végén. Ennek elmulasztása esetén 14 napon keresztül kötelező egészségügyi ellenőrzés és karantén alá kerül, a nyilatkozatban feltüntetett lakó- vagy tartózkodási helyen.
- A Covid-19 megbetegedés tüneteinek megjelenése esetén haladéktalanul jelentést kell tennie a helyi egészségügyi hatóságoknál a kifejezetten erre a célra kijelölt telefonszámokon keresztül, és karanténba kell vonulnia az egészségügyi hatóság határozatának elkészültéig.
A nyilatkozatot belépés előtt meg kell küldeni az olasz határátkelőhelyhez legközelebb eső egészségügyi hatóságnak (a megjelölt hatóság járványügyi megelőzési osztályának). Ezek listáját ide kattintva magyar nyelven találja. (A listában az "online űrlap" kifejezés esetén a nyomtatvány online beküldhető, amennyiben a kommunikáció formája az elektronikus levél, úgy a nyomtatványt kitöltve a mezőben szereplő e-mail címre kell elküldeni.)
A nyilatkozatot folyamatosan a járművön kell tartani! Hatósági ellenőrzés során a nyilatkozat bevonásra kerül, ebben az esetben új nyilatkozatot kell kiállítani.
A nyilatkozat kapcsán az olasz Közlekedési Minisztérium felhívja a figyelmet arra, hogy a nyilatkozat angol nyelvű, több helyen is elérhető verziója nem hivatalos dokumentum, ezért azt tanácsolják, hogy minden esetben az eredeti olasz változat kerüljön kitöltésre, beküldésre és a járművezető ezt tartsa magánál!
A nyilatkozathoz készített magyar nyelvű kitöltési útmutatónk ide kattintva nyílik
Tagvállalkozásaink számára az olaszországi fuvarfeladatok biztonságos teljesítése és a hatósági ellenőrzésekből fakadó kellemetlenségek elkerülése érdekében javasoljuk a határátlépéskor alkalmazandó bejelentési előírások alkalmazását!
Ausztria
Információink szerint az osztrák kormány döntése értelmében március 10-étől a határátkelőhelyeken és mobil egységekkel is ellenőrzik az Olaszországból Ausztriába belépők egészségét a koronavírus további terjedésének megakadályozása érdekében. A közúti árufuvarozás esetében nem korlátozzák a szállítási műveletek elvégzését, de vizsgálják a relációt; tranzit esetében regisztrálják a belépés tényét és – még nem ismert módon – ellenőrzik, hogy a jármű elhagyta-e az országot, loco művelet esetén pedig egészségügyi kontrollt végezhetnek a gépkocsivezetőn, szintén még nem ismert módon (vélelmezhetően a testhőmérséklet mérésével, illetve kikérdezéssel). Az osztrák kormány ajánlja és javasolja a külhonos gépjárművek üzemben tartóinak, hogy lehetőség szerint autópályán közlekedjenek és a legrövidebb úton hagyják el Ausztria területét.
Németország
Németország 2020. március 16-án, hétfőn, 08:00 órától ideiglenes határellenőrzést vezetett be az Ausztriával, Svájccal, Franciaországgal, Luxemburggal és Dániával közös szárazföldi határokon, de az áruszállítást nem korlátozták. A határokon átlépő ingázók továbbra is beléphetnek és elhagyhatják az országot. Az egyéb okokból utazó személyeknek korlátozásokra kell számítaniuk a németországi utazások tekintetében.
A tehergépjármű-vezetők vezetési és pihenőidejének ideiglenes és korlátozott mértékű enyhítése
Az 561/2006 / EK rendelet 14. cikkének (2) bekezdése alapján 2020. március 18-ától Németország átmenetileg és korlátozott mértékben enyhítette a vezetési és pihenőidőkre vonatkozó előírásokat, de csak azon gépjárművek vezetői számára, amelyek alapvető árukat szállítanak (élelmiszerek, gyógyszerek, orvosi védőeszközök és üzemanyagok). Az enyhítés keretében engedélyezett a napi vezetési idő 10 órára növelése heti 5 alkalommal, továbbá 2 egymást követő csökkentett heti pihenőidő kivétele egy hónapban. Ez az enyhítés 2020. április 17-éig volt érvényben.
2020. április 18-ától május 31-éig a 14. cikk (1) bekezdésére hivatkozással az enyhítések meghosszabbításra kerültek valamennyi közúti szállítási művelet tekintetében, az alábbi szabályokkal:
- a napi vezetési idő meghosszabbítása 10 órára, legfeljebb heti 5 alkalommal;
- csökkentett heti pihenőidő alkalmazása két egymást követő héten, egy négyhetes ciklusban két rendes pihenőidő kerül kivételre, kompenzációval.
Frissítés 2020. július 29.
A legfrissebb, a vasárnapi és ünnepnapi korlátozásokat is érintő módosításokat ide kattintva tekinthetik meg.
Románia
Romániában a határellenőrzések szervezésének könnyítése és a forgalom átirányítása érdekében a helyi belügyminiszteri rendelet szerint a következő határátkelőket zárták le:
- a magyarországi határszakaszon Turnu, Săcuieni, Salonta és Valea lui Mihai átkelők,
- az ukrán határon Sighet átkelőhely,
- a bolgár határon Negru Voda, Lipnița, Dobromir, Zimnicea, Turnu Măgurele és Bechet átkelőhelyek,
- a moldovai határon Rădăuți Prut és Oancea,
- a szerb határszakaszon II. Vaskapu, Moldovai Nouă, Foieni, Lunga, Vâlcani, Drobeta Turnul Severin és Naideș.
Az áruszállításra vonatkozó intézkedések (2020. április 4.)
Egy helyi belügyminiszteri rendelet szerint a 2,4 tonnát meghaladó tehergépjárművek átutazhatnak Románia területén, és nem kötelesek kitölteni a honos fuvarozókra kötelezően előírt epidemiológiai nyilatkozatot, ha betartják az alábbi rendelkezéseket:
- kizárólag a tranzit úthálózatot és az azon található tranzitállomásokat veszik igénybe,
- a belépéstől számított 24 órán belül elhagyják Románia területét,
- a pihenőidő kivételére csak a tranzithálózaton kijelölt parkolóhelyeket használják,
- az országba való belépéskor a gépkocsivezető a határellenőrzés által kiadott speciális matricát helyez el a járművön és magánál tartja a Közlekedési Minisztérium által kiállított tranzitlapot.
A rendelkezés eredetileg április 16-áig volt hatályban, hosszabbításáról nincs információ.
Interaktív térkép a tranzitfolyosókról
A CESTRIN (Centrul De Studii Technice Rutiere şi Informatică - Közúti Műszaki Tanulmányi és Számítástechnikai Központ) olyan interaktív – térképet tett közzé, amelyen nyilvánosan elérhetők a Románián áthaladó közúti közlekedési tranzitfolyosók főbb adatai angol és román nyelven. Az elsőrendű közúti hálózaton szaggatott vonallal jelenítik meg a még át nem adott Kolozsvár – Ártánd útvonalat is „closed border” megjelöléssel.
A térkép elérhetősége:https://bit.ly/traseetranzitRomania
Románia is döntést hozott az árut szállító járművek vezetői számára a vezetési és pihenőidő végrehajtásának ideiglenes és korlátozott mértékű enyhítéséről az 561-es rendelet 14. cikk, (1) bekezdése szerint, melynek kezdő dátuma 2020. április 17, befejező napja pedig 2020. május 31. A részletes szabályok angol nyelven itt elérhetők.