- Részletek
- Megjelent: 2021. február 22.
Felhívjuk tagjaink figyelmét, hogy az MKIK honlapján is közzétett tájékoztatás szerint, amennyiben adott vállalkozás a koronavírus-világjárvány nemzetgazdaságot érintő hatásának enyhítése érdekében szükséges egyes intézkedésekről szóló 639/2020. (XII. 22.) Korm. rendeletben (továbbiakban: Rendelet) foglalt feltételeknek megfelel, akkor a vállalkozás által fizetendő helyi iparűzési adó mértéke a 2021-ben végződő adóévben legfeljebb 1% lehet.
Emellett az érintett kkv-k kérelmezhetik a 2021. évi iparűzési adóelőleg-fizetési kötelezettség 50%-os csökkentését is.
A Rendelet alapján a mikro-, kis- és középvállalkozásnak minősülő vállalkozónak 2021-ben csak az adott előlegfizetési időpontban esedékes adóelőleg 50 százalékát kell az egyes esedékességi időpontokban megfizetni.
Ennek az adókönnyítésnek az igénybevételéhez adott vállalkozónak 2021. február 25-ig a székhely, telephely szerinti önkormányzati adóhatóság számára nyilatkoznia kell az alábbiakról:
a) mikro-, kis- és középvállalkozásnak minősül,
b) az 1. § szerinti intézkedés külön kormányrendelet szerinti támogatástartalmának megfelelő összeget jogosult igénybe venni átmeneti támogatásként, és
c) 2019. december 31-én nem minősült az európai uniós versenyjogi értelemben vett állami támogatásokkal kapcsolatos eljárásról és a regionális támogatási térképről szóló 37/2011. (III. 22.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Atr.) 6. § (4a) - (4b) bekezdése szerinti nehéz helyzetű vállalkozásnak.
A KATA szerint adózóknak nem kell nyilatkozatot tenniük, ha az egyszerűsített adóalap megállapítást választották.
A Rendelet alábbiak szerint definiálja a mikro-, kis- és középvállalkozásokat: a 2021. évben végződő adóévben azon, a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény szerinti vállalkozó, amely azzal felel meg a kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról szóló 2004. évi XXXIV. törvény szerinti mikro-, kis- és középvállalkozássá minősítés feltételeinek, hogy esetében a KKV törvény 3. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározott nettó árbevétel- vagy mérlegfőösszeg-értékhatár legfeljebb 4 milliárd forint.
Az alacsonyabb adómérték tehát automatikusan érvényesíthető az arra jogosultak számára a 2021. évről 2022-ben esedékes bevalláskor, az előleg-fizetési kedvezményhez azonban a vállalkozóknak/vállalkozásoknak nyilatkozniuk kell.
A nyilatkozatokat a NAV nyomtatványkitöltő rendszerében (ÁNYK), a 21NYHIPA nyomtatvány kitöltésével és beküldésével lehet megtenni.
Fontos, hogy az adatok pontosan kerüljenek megadásra annak érdekében, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal a megfelelő települési önkormányzat részére tudja továbbítani nyilatkozatokat.
A koronavírus-járvány hatásaival összefüggésben a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) folyamatosan nyomon követi a gazdaság helyzetét, és a területi kamarák aktív közreműködésével javaslatokat fogalmaz meg a Kormány számára annak érdekében, hogy az érintett és bajba jutott vállalkozások túléljék ezt a nehéz időszakot. Ennek révén a helyi adók mértéke nem növekedhet a pandémiás időszak alatt, Budapesten az iparűzési adó mértéke 2% maradt, országos szinten pedig a kis- és középvállalkozói kör adójának mértéke a felére csökkent.
Forrás: Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, mkik.hu