- Részletek
- Megjelent: 2020. december 09.
- Módosítás: 2021. február 25.
Az Egyesült Királyság (UK) 2020. január 31-én éjfélkor rendezett módon kilépett az Európai Unióból (EU). A kilépést egy átmeneti időszak követte, mely 2020. december 31-én lejár.
A 2020. december 31-ig tartó átmeneti időszak alatt UK továbbra is alkalmazta az EU joganyagát, így a gyakorlatban része maradt a belső piacnak és a vámuniónak.
A tervek szerint 2021. január 1-től egy széles körű, átfogó partnerségi egyezmény (megállapodás) rendezi majd az EU és UK viszonyát, amelynek valamilyen formában részét képezi majd egy szabadkereskedelmi megállapodás. Az ezzel kapcsolatos tárgyalások 2020 márciusában megkezdődtek.
Amennyiben az EU és UK között nem jön létre szabadkereskedelmi megállapodás az átmeneti időszak végéig, a felek közötti kereskedelmi kapcsolatok gyökeresen megváltoznak és átalakulnak. Ebben az esetben újból vámok kerülnének bevezetésre, illetve vámeljárásban kell részesíteni minden árut, amely átlépi az EU és UK határát.
Az Európai Bizottság 2020. júliusában közleményt tett közzé „Felkészülés a változásokra - Közlemény az Európai Unió és az Egyesült Királyság közötti átmeneti időszak végi készenlétről” címmel. A közlemény leszögezi, hogy a Brexit elkerülhetetlenül akadályokat gördít az áruk és szolgáltatások kereskedelme, valamint a határon átnyúló mobilitás elé, amelyekre úgy a közigazgatási rendszereknek, mint a vállalkozásoknak időben fel kell készülni.
Ennek a felkészülésnek az érdekében a NiT Hungary a 2020. november végén megismerhető információk alapján egy tájékoztatót állított össze érintett tagvállalkozásai részére. A tájékoztató – melyet a napi aktualitásoknak megfelelően folyamatosan frissíteni fogunk – az alábbi részterületekre tér ki:
- Áruforgalom
- Vámtarifák
- A határok működtetése
- A közúti fuvarozás feltételei - engedélyek
- Vámeljárások - kezességek
- Beutazási szabályok (vízum, vezetői engedélyek, egyebek)
Fontos felhívnunk a figyelmet arra, hogy tájékoztatónk forrásanyagai elsősorban és hangsúlyosan a brit kormány és szakminisztériumai, illetve a magyar közlekedési szaktárca, a Külgazdasági és Külügyminisztérium – és elsősorban a Konzuli Szolgálatálat – által hivatalosan publikált, illetve az érdekképviseletek részére küldött tájékoztatók, közlemények, szakmai anyagok.
Tájékoztatónk rávilágít azokra a területekre, ahol a jelek szerint elkerülhetetlenek a változások, és elősegíti, hogy a logisztika más szereplőivel együtt a közúti fuvarozó vállalkozások és minden más érdekelt fél készen álljon és felkészüljön ezekre az elkerülhetetlen körülményekre és átmeneti zavarokra.
Brexit-tájékoztatónkat tagjaink a tagi azonosító és jelszó használatával a belső oldalra belépve, a TUDÁSTÁR menü BREXIT almenüjében olvashatják.