- Részletek
- Megjelent: 2020. augusztus 27.
A COVID-19 járvány miatti gazdasági nehézségek kezelésére a Széchenyi Kártya Program keretében 2020 májusában új, kiemelt állami támogatással elérhető hitelek kerültek bevezetésre (Széchenyi Kártya Folyószámlahitel Plusz, Széchenyi Munkahelymegtartó Hitel, Széchenyi Beruházási hitel Plusz – a hitelek részleteiről itt informáltuk tagjainkat).
A közúti árufuvarozói és autóbuszos személyszállítói szektor rendkívüli mértékben kitett a világjárvány negatív gazdasági következményeinek és az elmúlt fel évben súlyos teljesítményvesztést szenvedett el.
A NiT Hungary - különös figyelmet fordítva a közúti fuvarozók megsegítésére is létrehozott hitelkonstrukciók hatékonyságának vizsgálatára – kérdőíves felmérést végzett tagsági körében a számszerű adatok, illetve az igényléssel kapcsolatos tapasztalatok beszerzése érdekében.
A kérdőívre beérkező válaszok, illetve tagjaink jelzései arra utalnak, hogy a pénzintézetek eddigi hitelkihelyezési gyakorlata nem tükrözi vissza azt a kormányzati szándékot, mely szerint a hitelek bevezetésének célja, hogy a nehéz helyzetbe került vállalkozások számára kedvezményes feltételek mellett, gyors és egyszerű módon biztosítson munkahelymegőrzést és a normál üzletmenet visszaállítását célzó forrást.
Ipartestületünk a továbblépés érdekében levélben fordult a hitelfolyósító pénzintézeteket tömörítő Magyar Bankszövetséghez, konzultációs lehetőséget kérve a rendelkezésre álló adatok és információk kölcsönös áttekintése, illetve a közúti fuvarozó vállalkozások hitelhez jutási feltételeinek javítása érdekében.
A kezdeményezésről tájékoztattuk Dr. György Lászlót, az Innovációs és Technológiai Minisztérium gazdaságstratégiáért és szabályozásáért felelős államtitkárát is, felkérve őt a Magyar Bankszövetség együttműködése esetén megvalósított szakmai egyeztetésen való részvételre. Leveleink az alábbi hivatkozások alatt olvashatók: