- Részletek
- Megjelent: 2020. máj. 04.
- Módosítás: 2021. január 20.
FRISSÍTVE: 2020. 11. 18. Kazahsztán tájékoztató
2020. 11. 19. Olasz tájékoztató
2021. 01. 05. Törökország tájékoztató
2021. 01. 17. Németország tájékoztató
2021. 01. 20. Görögország tájékoztató
Az Európai Unió tagállamaiban és egyes európai országokban a járványügyi helyzet alakulásának függvényében az elmúlt időszakban folyamatosan vezettek és vezetnek be ellenőrzési és a közúti áruszállítást is érintő korlátozó intézkedéseket, melyek akár óráról órára változhatnak. A számtalan csatornán – köztük külföldi társ-érdekképviseleteinktől – beérkező, és az egyes országok hivatalos kormányzati portáljain közzétett információk közül tesszük közzé azokat, melyek forrását és tartalmát a rendelkezésünkre álló lehetőségeink függvényében ellenőrizhettük. Összeállításunk a rendelkezésünkre álló legfrissebb információk alapján készült, tartalma a változásoknak megfelelően folyamatosan frissülni fog. Kérjük, hogy mivel a közölt információk folyamatosan változnak, a felhasználás időpontjában mindenképpen ellenőrizze azok időszerűségét!
VEZETÉSI ÉS PIHENŐIDŐK – TAGÁLLAMI MENTESSÉGEK
Az 561/2006/EK rendelet 14. cikkének (2) bekezdése alapján, számos tagállam vezetett be átmeneti enyhítéseket a napi és heti vezetési és pihenőidők tekintetében. Mivel a rendelet alapján ilyen mentesség a Bizottság jóváhagyása mellett is csak 30 napra adható, az egyes tagállami mentességek lejáratának határidejét célszerű folyamatosan nyomon követni. Az aktuális tagállami mentességek az alábbi link alatt tekinthetők meg (a május 1-jei állapot szerint AT, BE, BG, CZ, DE, EL, ES, HU, IE, LU, NL, NO, PL, RO, SE, SK és UK alkalmaz 2020. május 31-éig hatályos átmeneti engedményeket a rendelet egyes pontjai tekintetében, melyeket táblázat angol nyelven tartalmaz):
Vezetési és pihenőidők - tagállami mentességek.
A Koronavírus járvánnyal összefüggő európai uniós tájékoztatási felületek
Szállítási korlátozások az Európai Unióban
Az Európai Bizottságnak a COVID-19 világjárványra adott válasza prioritásként kezeli a polgárok egészségének megőrzését és ennek részeként az orvosi, egészségügyi és élelmiszer ellátás biztosítását. Mindemellett szinte valamennyi tagállam jelentett be bizonyos korlátozásokat elsősorban a személyek utazása, illetve bizonyos esetekben a szállítási műveletek korlátozása tekintetében. Az alábbi hivatkozás alatt rendszeresen frissített, országonkénti listát olvashatnak az egyes tagországok által bevezetett, hatályos korlátozásokról.
Szállítási intézkedések tagállamonként, bővebben: https://ec.europa.eu/transport/coronavirus-response_en
Felhívjuk figyelmét, hogy mivel a helyzet gyorsan fejlődik, a lista nem feltétlenül teljes. A legpontosabb és legfrissebb információkat, beleértve az áruk szállításának elősegítését célzó mentességeket, mindig az illetékes nemzeti hatóság honlapján találja meg.
Várakozási idők az uniós határokon – interaktív térkép segíti a vezénylést.
Fuvarszervezők, vezénylők, gépkocsivezetők hasznos eszköze lehet az az interaktív térkép, ami az egyes európai uniós tagállami határátkelőknél várható várakozási időket, a kialakult járműsorok hosszát mutatja.
A térkép folyamatos frissítéséhez felhasznált adatok az EU legnagyobb fuvarozóinak a flottáiból, több ezer tehergépjárműből származnak Ezek a teherautók telematikai eszközökkel, vagy mobil alkalmazásokon keresztül megosztják a pontos helyzetüket. A tehergépjárművek többsége néhány percenként küldi a frissítéseket, és ezeket az adatokat egyesítve következtetnek a határok aktuális állapotára. A határátlépési idő az az átlagos idő, amelyet a teherautók a határátkelői folyosókon töltöttek. Ezek a folyosók kb. 10 km hosszúak; a térképen a középpontjaik jelennek meg.
Tehergépjármű határátlépési idők - Sixfold
FONTOS! Az üzemeltető felhívja a figyelmet arra, hogy a teljesség, a pontosság, a megbízhatóság, vagy bármilyen célra való felhasználás tekintetében garanciát nem vállal. Kérjük, hogy az interaktív térképen megjelenő adatokat csak saját felelősségükre és csak tájékozódás céljára használják!
A KORONAVÍRUS JÁRVÁNYHOZ KAPCSOLÓDÓ tagállami intézkedések
MAGYARORSZÁG
Frissítés: 2020. november 11.
A kijárási korlátozások szigorítása
Ami a kijárási korlátozások korábban már bejelentett szigorítását illeti, a veszélyhelyzet idején alkalmazandó védelmi intézkedések második üteméről szóló 484/2020 (XI.10.) Korm. rendelet alaprendelkezései szerint este 8 óra és reggel 5 óra között kijárási tilalom lép életbe, mindenkinek haza kell érnie este 8 óráig.
A kijárási tilalom alóli mentesülés egyik esete a munkavégzés, illetve az azzal összefüggő utazás, amelynek jogcímét azonban igazolni szükséges.
A rendelet 2. (A kijárási tilalom és a közterületi magatartási szabályok) pontjának 3. § (1) bekezdése konkrétan meghatározza, hogy este 8 óra és reggel 5 óra között – a rendeletben meghatározott kivétellel – mindenki köteles a lakóhelyén, a tartózkodási helyén vagy a szálláshelyén tartózkodni.
A (2) bekezdésben felsorolt kivételek szerint – egyebek mellett – a munkavégzés céljából, a munkavégzés helyére történő közlekedés céljából, valamint a munkavégzés helyéről a lakóhelyre, a tartózkodási helyre, illetve a szálláshelyre történő közlekedés céljából este 8 óra és reggel 5 óra között megengedett a lakóhely, a tartózkodási hely vagy a szálláshely elhagyása, illetve a közterületen történő tartózkodás. Mindezekhez az alaprendelkezésekben már említett igazolás szükséges.
Igazolásminta a lakóhely, szálláshely elhagyásához a kijárási tilalom alatt
A kormány honlapjára nem sokkal a rendelet megjelenését követően felkerült az a munkavégzésről szóló igazolásminta, amelynek kitöltésével és bemutatásával elhagyható a lakhely vagy szálláshely a kijárási tilalom ideje alatt is.
A dokumentum a kormányportálon word formátumbanide kattintva, pdf formátumban pedigide kattintva tölthető le. (Túlterheltség miatt előfordulhat, hogy a keresett dokumentumok átmenetileg nem érhetőek el.)
Az igazolásokat közvetlenül is letöltheti:
Munkavégzésről szóló igazolás (MS Word)
Munkavégzésről szóló igazolás (PDF)
Egyéb, tevékenységet érintő előírások
Az áruszállítást érintheti, hogy a rendelet szerint az üzletek – a gyógyszertárak és benzinkutak kivételével – este 7 óráig maradhatnak nyitva, és leghamarabb reggel 5 órakor nyithatnak ki.
A maszkviseléssel és távolságtartással kapcsolatos eddigi szabályok továbbra is érvényesek, a friss rendelet 1. pontja részletesen meghatározza az arcot elfedő védőmaszk viselésének szabályait is. A tömegközlekedési eszközökön a hatodik életévet be nem töltött kiskorúak kivételével mindenki köteles orvosi maszkot, munkavédelmi maszkot, illetve textil vagy más anyagból készült maszkot olyan módon viselni, hogy az az orrot és a szájat folyamatosan elfedje. Az 1. pont a tömegközlekedési eszközt üzemeltető számára is meghatároz további intézkedési előírásokat, jogosultságokat. A rendelet értelmező rendelkezései szerint tömegközlekedési eszköz a közösségi közlekedés során használt jármű, eszköz.
A közúti fuvarozási tevékenység végzésére vonatkozóan – ide nem értve a személygépkocsival történő személyszállítást és a személytaxi-szolgáltatásokat –más konkrét szabályozást a mostani védekezési intézkedések nem rögzítenek.
Jogkövetkezmények
A rendelet 13. „Jogkövetkezmények” pontja szerint a fenti előírások megszegése és a kijárási tilalom alatti közterületen tartózkodás a fenti igazolás hiányában szabálysértésnek minősül, melynek bírságtétele 5.000 forint és 500.000 forint között mozog. A rendeletben meghatározott védelmi intézkedések betartását a rendőrség a honvédség közreműködésével ellenőrizi.
Adókedvezmények
Ugyanezen közlönyben megjelent a veszélyhelyzet ideje alatt egyes gazdaságvédelmi intézkedésekről szóló 485/2020 (XI.10.) Korm. rendelet is. Az ebben foglalt újabb adófizetési kedvezményekből a szállítással, szállítmányozással, közúti árufuvarozással és személyszállítással összefüggő TEÁOR számok alá tartozó tevékenységek nem részesültek.
Frissítés: 2020. november 04.
2020. november 3-án éjféltől rendkívüli jogrend bevezetéséről döntött a kormány és újabb korlátozó intézkedéseket hozott a koronavírus járvány megfékezése érdekében, egyben felkérte az országgyűlést, hogy ezt a rendkívüli helyzetet 90 nappal hosszabbítsa meg. A veszélyhelyzet kihirdetéséről szóló 478/2020. (XI. 3.) Korm. rendelet, illetve a veszélyhelyzet idején alkalmazandó további védelmi intézkedésekről szóló 479/2020. (XI. 3.) Korm. rendelet a Magyar Közlöny november 3-ai 237. számában kihirdetésre került, és 4-étől hatályos (a közlöny 237. száma itt nyílik).
Utóbbi rendeletből kiemelésre érdemes az 1. §, mely szerint éjfél és reggel 5 óra között mindenki köteles a lakóhelyén, a tartózkodási helyén vagy a szálláshelyén tartózkodni. A kijárási tilalom alól kivétel a lakhely, szálláshely elhagyása munkavégzés céljából, a munkavégzés helyére történő közlekedés céljából, illetve a munkavégzés helyéről a lakóhelyre, a tartózkodási helyre, illetve a szálláshelyre történő közlekedés céljából. Egészségkárosodással, életveszéllyel vagy súlyos kárral fenyegető helyzet esetén, valamint életvédelmi céllal éjfél és reggel 5 óra között szintén megengedett a lakóhely, a tartózkodási hely vagy a szálláshely elhagyása, illetve a közterületen történő tartózkodás. A kijárási korlátozás hatályának a fenntartásról – amennyiben az Országgyűlés a rendkívüli helyzetet 90 nappal meghosszabbítja – a Kormány legkésőbb 2020. november 30-án újabb döntést hoz.
A kormányzati portálon közzétett, a szigorító intézkedéseket is tartalmazó közlemény ide kattintva olvasható.
A közúti fuvarozásra vonatkozó szabályozásban egyelőre nincs változás, a határátlépésre vonatkozó, szeptember 1-jétől hatályos szabályozásról augusztus 31-én közzétett cikkünkben (a hivatkozásra kattintva nyílik) számoltunk be.
A személyforgalomban hazatérő illetve belépő magyar és külföldi állampolgárságú gépkocsivezetőkre vonatkozó rendelkezések – tehát az üzleti, illetve gazdasági célú utazásra vonatkozó beutazási szabályok – továbbra is érvényesek. Ezekről, illetve a NiT Hungary által kidolgozott, az ORFK Főfelügyelete által visszaigazoltan elfogadott Munkáltatói Igazolásról szeptember 5-én megjelent cikkünkben (kattintson a linkre) részletes tájékoztatást adtunk.
Frissítés: 2020. szeptember 04.
2020. szeptember 1-én lép hatályba a járványügyi készültségi időszak utazási korlátozásairól szóló 408/2020. (VIII. 30.) Korm. rendelet.
A rendelet hatálya nem terjed ki a teherforgalomban történő határátlépésre, de amennyiben a tehergépjárművezető személyforgalomban tér haza, akkor a rendeletet rá is alkalmazni kell!
A rendelet hatálya kiterjed az autóbusszal történő személyszállítás keretein belül történő határátlépésre.
A magyar állampolgárok Magyarországra történő belépésének szabályai 2020. szeptember 1-jétől:
Külföldről érkező magyar állampolgár, a személyforgalomban Magyarországra történő belépése során – törvényben vagy kormányrendeletben meghatározott kivétellel – egészségügyi vizsgálaton eshet át, amelynek tűrésére köteles.
Ha a magyar állampolgár esetében az egészségügyi vizsgálat a fertőzés gyanúját állapítja meg, a hatáskörrel rendelkező népegészségügyi feladatkörében eljáró, illetékes járási (fővárosi kerületi) hivatal (a továbbiakban: illetékes járványügyi hatóság) által meghatározottak szerint kijelölt karanténban vagy – ha az nem jelent járványügyi kockázatot – hatósági házi karanténban kerül elhelyezésre.
Ha a magyar állampolgár esetében az egészségügyi vizsgálat fertőzés gyanúját nem állapítja meg, úgy 14 napra az illetékes járványügyi hatóság által kijelölt karanténban vagy hatósági házi karanténban kerül elhelyezésre.
A karanténban elhelyezett személy kérelmére a karantént elrendelő határozat kiadására illetékes járványügyi hatóság engedélyezheti a karanténban elhelyezett személy számára, hogy 5 napon belül, legalább 48 óra különbséggel, két alkalommal az egészségügyi szakmai szabályoknak megfelelő, molekuláris biológiai vizsgálaton – SARS-CoV-2 PCR teszt – vegyen részt a felmentés megadása érdekében.
Ha a két alkalommal elvégzett molekuláris biológiai vizsgálat – SARS-CoV-2 PCR teszt – igazolja, hogy a karanténban elhelyezett személy szervezetében a SARS-CoV-2 koronavírus a vizsgálat időpontjában nem volt kimutatható, a karantént előíró rendelkezés alól a karantént elrendelő határozat kiadására illetékes járványügyi hatóság felmentést ad.
Nem magyar állampolgárok Magyarországra történő belépésének szabályai 2020. szeptember 1-jétől:
Nem magyar állampolgár személyforgalomban Magyarország területére – törvényben vagy kormányrendeletben meghatározott kivétellel – nem léphet be.
A Magyarország területére történő tervezett belépés helye szerint illetékes helyi rendőri szerv a belépésre - kérelemre - felmentést adhat.
Engedélyezheti a beutazást, ha a kérelmező igazolja, hogy a belépés célja például a fuvarozási tevékenységgel összefüggő munkavégzéshez kapcsolódó utazás személyforgalomban, amelynek célja a fuvarfeladat kiindulópontjára (munkavégzés megkezdésének helyszínére) történő eljutás, vagy az ilyen munkavégzést követően személyforgalomban történő hazatérés, ha ezt a munkáltató által
A kérelem kizárólag:
- elektronikus ügyintézés keretében cégkapuról vagy ügyfélkapuról megküldött elektronikus űrlap,
- cégkapu vagy ügyfélkapu igénybevételi lehetőségének hiányában a rendőrség internetes honlapján elérhető intelligens űrlap
kitöltésével és beküldésével nyújtható be.(www.police.hu – méltányossági kérelem)
Az engedélyes a Magyarországra való belépéskor egészségügyi vizsgálaton eshet át, amelynek tűrésére köteles és a magyar állampolgárokhoz hasonlóan a vizsgálatot követően hatósági házi karanténba kerül. A mentesítés a leírt eljárás szerint két negatív teszt eredménnyel történhet meg.
Ingázók:
A külpolitikáért felelős miniszter által – a határrendészetért felelős miniszterrel egyetértésben – meghatározott szomszédos állam polgárai és az ott élő magyar állampolgárok Magyarország területére legfeljebb 24 óra időtartamra az államhatártól számított 30 kilométeres távolságon belülre beléphetnek.
A külpolitikáért felelős miniszter által az előző bekezdés alapján meghatározott országgal szomszédos, Magyarország területének az államhatárvonaltól számított 30 kilométeres sávján belül élő magyar állampolgárok a szomszédos ország területéről visszatérve korlátozás nélkül beléphetnek, ha külföldi tartózkodásuk időtartama nem haladta meg a 24 órát, és a szomszédos országban az államhatártól számított legfeljebb 30 kilométeres sávot nem hagyták el.
A kijelölt karanténban és a hatósági házi karanténban elhelyezett személyeket az illetékes járványügyi hatóság nyilvántartásba veszi.
A 408/2020. (VIII. 30.) Korm. rendelet teljes szövege itt elérhető:
Magyar Közlöny 195. – 2020. augusztus 30. (PDF)
A hatályba lépő jogszabály jelentős nehézséget okozhat a hazatérő autóbuszvezetők, illetve a teherforgalmon kívül, személyforgalomban akár pihenő idő eltöltése céljából hazatérő, akár munkavégzés céljából visszatérő gépjárművezetők esetében.
Ezért a kérdéses kormányrendelet módosítására társ-érdekképviseletünkkel közösen javaslatot tettünk a Kormány részére. Levelünk az alábbi hivatkozásra kattintva nyílik:
Határátkelőhelyek
Tájékoztatjuk tagjainkat, hogy a COVID-19 járvánnyal összefüggésben 2020. szeptember 1-jétől Magyarország a teljes belső határon ideiglenesen visszaállította a határellenőrzést.
A határellenőrzés visszaállításával számos, eddig teherforgalomban is használt határátkelőhelyen korlátozások kerültek bevezetésre.
Javasoljuk tagjaink számára, hogy fuvarfeladataik elvégzése előtt feltétlenül tájékozódjanak a teherforgalom számára megnyitott határátkelőről! E tekintetben hiteles forrás a Rendőrség honlapja, ahol a „HATÁRINFO” menüben az aktuális helyzetnek megfelelő frissítéssel kerülnek feltüntetésre az egyes határátkelőhelyek, és azokra kattintva felugró ablak segít a tájékozódásban.
Fontos: tapasztalataink szerint a frissülő térképen nem jelennek meg azok a határátkelőhelyek, amelyek szeptember 1-jétől lezárásra kerültek.
A www.police.hu határinfo adatok oldala itt nyílik.
Az oldalon megjelenő adatok tájékoztató jellegűek!
A határátlépésre vonatkozó általános szabályokról szóló – augusztus 31-én frissített – általános tájékoztató (benne az egyes határátkelők információs telefonszámaival) ide kattintva nyílik.
AUSZTRIA
Az osztrák kormány döntése értelmében március 10-étől a határátkelőhelyeken és mobil egységekkel is ellenőrzik az Ausztriába belépők egészségét a koronavírus további terjedésének megakadályozása érdekében. A közúti árufuvarozás esetében nem korlátozzák a szállítási műveletek elvégzését, de vizsgálják a relációt; tranzit esetében regisztrálják a belépés tényét és ellenőrzik, hogy a jármű elhagyta-e az országot, loco művelet esetén pedig egészségügyi kontrollt végezhetnek a gépkocsivezetőn.
Az osztrák kormány ajánlja és javasolja a külhonos gépjárművek üzemben tartóinak, hogy lehetőség szerint autópályán közlekedjenek és a legrövidebb úton hagyják el Ausztria területét. Egyes hírek szerint a tranzitáló járművek esetében azt is vizsgálják, elegendő üzemanyaggal van-e feltöltve a jármű a megállás nélküli áthaladáshoz. A szigorú határellenőrzések miatt a tranzitútvonalakon torlódásokra és hosszabb várakozásra kell számítani.
Hétvégi kamionstop: Ausztriában a 7,5 tonna össztömeget meghaladó tehergépjárművekre vonatkozó hétvégi közlekedési korlátozás először 2020. április 3-áig, majd ezt meghosszabbítva 2020. május 17-éig feloldásra került. Az erre vonatkozó információ megtalálható az ASFiNAG honlapján: https://www.asfinag.at/verkehr/lkw-bus/lkw-fahrverbote/.
Frissítés 2020. április 30.
Sopron - Klingenbach (Kelénpatak), illetve a Kópháza - Deutschkreuz (Sopronkeresztúr) határátkelőhelyeken a tehergépjárművekre vonatkozó 7,5 tonna súlykorlátozás alóli mentesítések 2020. április 30-áig lettek meghirdetve Ausztria részéről. Az ORFK Rendészeti Főigazgatóság Határrendészeti Főosztálya 2020. április 30-i tájékoztatása szerint a koronavírus járvány idejére hozott osztrák tartományi rendeletek nem kerültek meghosszabbításra az osztrák hatóságok által. Az osztrák hivatalos tájékoztatás szerint 2020. április 30-án 24.00 órától a 7,5 tonna össztömegnél nagyobb tehergépjárművek ismét csak Hegyeshalom–Nickelsdorf határátkelőhelyen léphetik át a határt.
Frissítés 2020. május 27.
Ausztria szövetségi szociális, egészségügyi, gondozási és fogyasztóvédelmi miniszterének módosított rendelete, amely 2020. május 26-tól hatályos a tervek szerint május 31-ig, a szomszédos országokból történő beutazáshoz megkövetelt negatív COVID tesztről szóló 4 napnál nem régebbi orvosi igazoláshoz négy nyelven új formanyomtatványok alkalmazását rendeli el. A rendelet előírásai a kereskedelmi célú áruforgalomra nem alkalmazandók.
A megváltozott, többnyelvű formanyomtatvány az ide kattintva nyíló dokumentum 3-14. oldalán található.
BELGIUM
A belga kormány a járványügyi helyzetre tekintettel korlátozó intézkedéseket vezetett be, ezek azonban nem érintik a teherfuvarozást, és az abban dolgozó gépjárművezetőket.
Belgium ideiglenes és teljes toleranciát alkalmaz a járművezetők vezetési és pihenőidejének érvényesítésére az élelmiszerek, gyógyszerek és az életvitelhez szükséges egyéb áruk boltokba és gyógyszertárakba szállításában részt vevő járművezetők számára. Ezt az intézkedést az 561/2006/EK rendelet 14. cikkének (2) bekezdése alapján hozták meg, és meghosszabbított határidővel 2020. március 14. és május 31-én 23:59 között érvényesek. Rövid áttekintés a mentesítésekről: a heti vezetési idő 56 óra helyett 60 óra, a kétheti vezetési idő 90 helyett 96 óra. Lehetőség van a heti pihenőidő késleltetésére. A részletes szabályok angol nyelven itt elérhetők.
BULGÁRIA
Bulgária visszavonta a kamionok áthaladását korlátozó rendeletét! A szófiai magyar nagykövetség információi szerint március 25-én 16:30 órától újra engedélyezik az áruforgalom áthaladását Törökország felé.
ELŐZMÉNY: Az Innovációs és Technológiai Minisztérium tájékoztatta szervezetünket arról, hogy a szófiai nagykövetségtől érkezett jelzés alapján 2020. március 25-étől Bulgária ideiglenesen megtiltja a Magyarországról (és más EU-s országokból) érkező és Törökországba továbbhaladó tehergépjárművek számára az ország területére való belépést és az ország területén való áthaladást.
Frissítés 2020. április 10.
Információ a zöld folyosókról (2020.04.10.)
A bolgár közúti infrastruktúra ügynökség információkat tett közzé az áruk szállítására szolgáló zöld folyosók útvonalairól, amelyeken keresztül a tranzitforgalom áthalad Bulgária területén. Elérhető egy interaktív térkép, amely hasznos információkat tartalmaz a zöld folyosók mentén pihenésre kijelölt területekről. További információk és interaktív térkép ide kattintva!
CSEHORSZÁG
Csehországban 2020. március 12. óta vannak érvényben vészhelyzeti rendelkezések. Március 16-án (hétfőn) 00:00 órától határzár lépett érvénybe, külföldi állampolgárok nem léphetnek be Csehországba, cseh állampolgárok pedig nem utazhatnak külföldre.
A vészhelyzeti intézkedések és korlátozások a közúti árufuvarozást nem érintik. A cseh szakminisztérium ugyanakkor javasolja a határ átlépő tehergépjármű-vezetőknek, hogy fordítsanak fokozott figyelmet az egyébként is járművön tartandó, a munkaviszonyt, illetve a tevékenységet és a járművezetésre vonatkozó jogosultságot igazoló okmányok meglétére (gépjárművezetői engedély, tevékenységi és fuvarozási engedélyek, CMR, megrendelés, számla, munkaszerződés, stb).
A tájékoztatás szerint a legfeljebb 3,5 tonna megengedett legnagyobb össztömegű járművek vezetőinek igazolniuk kell a határon a szállítási tevékenység üzleti jellegét (akár díj ellenében végzett, akár saját számlás tevékenységről van szó – számla, vagy megrendelés), a jármű „N” kategóriáját (pl. műszaki igazolás), illetve a járművet vezető személy és a munkáltató közötti kapcsolatot (munkaszerződés vagy igazolás formájában).
Az igazolás a Belügyminisztérium honlapján, vagy itt letölthető.
DÁNIA
Az ország március 14-e és április 13-a között lezárja határait. Míg a dán állampolgárok továbbra is beléphetnek, más állampolgárságúaknak alapos indokokra van szükségük, hogy Dániába utazhassanak. A kormány döntése szerint a korlátozás nem érinti az élelmiszerek, gyógyszerek és egyéb szükséges áruk szállítását Dániába. Alapos indoknak minősül továbbá az áruk kereskedelmi célú be- és elszállítása és szolgáltatások végzése Dániából, vagy Dániába. További részletek a https://politi.dk/en/coronavirus-in-denmark/if-you-are-travelling-to-and-from-denmark hivatkozás alatt.
ÉSZAK-MACEDÓNIA
A MAKAM TRANS szakmai szervezet tájékoztatása szerint a koronavírus (COVID-19) elterjedésének limitálása érdekében Észak-Macedónia kormánya az ország minden határátkelőhelyét lezárta a külföldi állampolgárok, utasok és járművek számára.
A határzár a tehergépjárművek belépését és tranzitálását, illetve a diplomáciai testületek képviselőit és a belügyi szervek engedélyével rendelkező személyeket nem érinti.
A korlátozás alól mentesített tehergépjárművek vezetői különleges védelmi feltételekkel, az Egészségügyi Minisztérium javaslataival összhangban, beléphetnek az Észak-Macedónia Köztársaságába.
GÖRÖGORSZÁG
Frissítés 20201.01.20.
Be- és kilépéskor csak egy személy tartózkodhat a tehergépjárművön az új görög járványügyi előírás szerint!
Magyarország Athéni Nagykövetsége tájékoztatása szerint Görögországban a koronavírus terjedést megakadályozó intézkedések sorozatában egy újabb, a közúti árufuvarozókat érintő szabályozást vezettek be.
A Makaza-Nimphea, Voyvoda-Ormenio és Ilinden-Exohi bolgár-görög határszakaszon a görög fél kizárólag olyan tehergépjárműveket enged át a határon, amelyben csak a gépjárművezető (egy személy) tartózkodik. A szabályok a be- és kilépő forgalomra egyaránt vonatkoznak.
Mivel a Nagykövetség információi szerint az új szabállyal összefüggésben már volt magyar fuvarozói érintettség, kérjük érintett tagjainkat, hogy további intézkedésig tartsák be az előírást.
Korábbi hírek:
Görög relációban fuvarozó tagjaink figyelmét felhívjuk arra, hogy Magyarország athéni Nagykövetsége friss – a görög határon belépő gépkocsivezetőktől származó – tájékoztatása szerint a görög hatóságok immár az árufuvarozóktól, gépkocsivezetőktől is megkövetelik a PLF dokumentum kitöltését, és belépéskor a QR kód bemutatását.
Az eddigi szabályok szerint 2020. július 1-től augusztus 31-ig, az utazás megkezdése előtt minimum 24 órával mindenkinek kötelező a Passenger Locator Form (PLF) kitöltése. Az angol nyelvű online nyomtatványt a következő linken érhető el: https://travel.gov.gr/
A kitöltés után a kitöltő (utas) kap egy QR kódot, amelyet érkezéskor be kell mutatnia a határellenőrzést végző hatóságoknak. A QR kódot a birtokosa a mobil telefonja segítségével, vagy kinyomtatott formában mutathatja be. A megadott információk alapján a rendszer kockázatelemzést végez, amely alapján kiválasztják azokat az utasokat (belépő személyeket), akiket letesztelnek. A tesztelésre kiválasztott személyeknek az általuk foglalt szálláson 1 napra karanténba kell vonulniuk a teszt eredményének megérkezéséig. Akinek negatív a tesztje, folytathatja a nyaralását, vagy útját, akinek pozitív a tesztje, két hétre államilag ellenőrzött karanténba kerül. Könnyítésként a „hivatásos” árufuvarozók, gépkocsivezetők mentesülnek a 24 órás szabálytól, elvileg a kitöltés után azonnal megkapják a QR kódot.
A PLF elektronikus regisztrációs felületet a Görög Kormány üzemelteti. Esetleges fennakadások esetén a travel.gov.gr PLF külföldről is hívható technikai támogató segélyvonala: 0030 2155605151 (hívható 09.00 - 21.00 között, GR idő szerint. A segélyvonal a nagykövetség kérésére a fenti információkat megerősítette.)
HORVÁTORSZÁG
Horvátországban a teherforgalomra vonatkozó jelenlegi járványügyi szabályozás szerint, a Magyarországról érkező tehergépjárművek sofőrjeinek nem kell sem karanténba, sem önizolációba vonulnia abban az esetben, ha az országba való belépés és kilépés között eltelt idő nem haladja meg a 24 órát és a vezető nem hagyja el a tehergépjármű kabinját.
Abban az esetben, ha a fenti időkorlát nem elegendő és az országban való tartózkodás meghaladja a 24 órát, akkor a munkáltató köteles gondoskodni a sofőr elszállásolásáról olyan helyen, ahol ő izoláltan tud tartózkodni pihenőideje alatt, vagy ha van rá lehetőség, a pihenőidőt a tehergépjármű kabinjában kell eltölteni.
Az országban tranzitútvonalat határoztak meg, megállni csak a kijelölt helyeken lehet.
A kijelölt tranzit-folyósókat a legrövidebb úton kell elérni.
Térkép: Horvátország kijelölt tranzitútvonalai>>
A horvát Belügyminisztérium által a magyar képviselet részére adott legutolsó hivatalos, a teherforgalomra vonatkozó tájékoztatása:
„Hivatkozva az 51/2020/HUEMB/ZGB számú, 2020. március 26-i keltezésű, Önöktől kapott jegyzékre, az alábbi választ adjuk:
- a teherszállító továbbra is végezhet szállítást anélkül, hogy a járművezetőt önizoláció vagy karantén intézkedések alá vetnék, amíg a Horvát Köztársaság területén ki nem száll a járműből;
- azonos eljárás vonatkozik minden határátkelőhelyre Magyarország és Horvát Köztársaság közötti nemzetközi árufuvarozásra;
- jelenleg nincs korlátozás a behozatalra és kivitelre szánt áruk típusára vonatkozóan.
Tisztelettel,
Horvát Köztársaság Polgárvédelemi Operatív Törzse”
Áruforgalomban csak bizonyos határátkelők használhatóak. Információink szerint az erre vonatkozó rendelet március 19-től 30 napig volt hatályban, hosszabbításáról nem érkeztek hírek.
HR-SLO határon: Bregana, Macelj
HR-HU határon: Letenye, Udvar
HR-SRB határon: Bajakovo
HR-BIH határon: Nova Sela, Stara Gradiška, Slavonski Šamac
További információk: https://www.koronavirus.hr/idete-na-put-sve-informacije-na-jednom-mjestu/22
LENGYELORSZÁG
Lengyelország ideiglenesen visszaállította a teljes határellenőrzést, személyforgalomban nem engednek be külföldieket az országba. Az intézkedés az elrendeléstől, március 13-ától tíz napra szólt, meghosszabbításáról nincs információ A külföldről hazatérő lengyel állampolgárokat 14 napos karanténba helyezik. A korlátozások az áruszállítást nem érintik, a személyszállításban szigorú egészségügyi ellenőrzésekre kell számítani.
Március 15-étől Lengyelország és az EU belső határait csak 37 kijelölt határátkelőhelyen lehet átlépni (közúti, vasúti és gyalogos átkelőhelyeken). A nyitva lévő EU-s határátkelők:
- Csehország - Cieszyn-Chotebuz, Gorzyczki, New Chałupki, Trzebinia, Kudowa – Salty, Jakuszyce
- Németország – Jędrzychowice, Olszyna-Forst, Świecko-Frankfurt, Lower Krajnik-Schwedt, Kołabaskowo-Pomellen, Świnoujście-Garz
- Szlovákia – Periwinkle, Chyżne
- Litvánia - Budzisko
Lengyelország is döntést hozott az árut szállító járművek vezetői számára a vezetési és pihenőidő végrehajtásának ideiglenes és korlátozott mértékű enyhítéséről az 561-es rendelet 14. cikk, (1) bekezdése szerint, melynek kezdő dátuma 2020. április 17, befejező napja pedig 2020. május 31. A részletes szabályok angol nyelven itt elérhetők.
NAGY-BRITANNIA
Frissítés 2020.11.05.
Szigorúbb korlátozások Angliában – az utazó munkavállalóknak a belépést megelőzően regisztrálniuk kell!
A Külgazdasági és Külügyminisztérium Konzuli Szolgálata tájékoztatója szerint Angliában november 5-étől országos kijárási korlátozást vezettek be, amely várhatóan december 2-ig tart.
Az alapvető élelmiszereket árusító szupermarketek kivételével a kijárási korlátozás idejére bezárnak az üzletek, a különböző szolgáltatók, tornatermek, szórakoztatóipari egységek (mozik, színházak), stb. Az otthonát mindenki csak testmozgás és munkába járás miatt hagyhatja el, utóbbi célból is csak akkor, ha az otthoni munkavégzés semmiképp nem megoldható.
Az Egyesült Királyságban jelenleg kötelező 14 napos házi karanténtírnak elő a Magyarországról beutazók számára. Ennek letelte után mindenkire a helyi járványügyi korlátozások vonatkoznak. A karantént teszttel nem lehet kiváltani, azonban meghatározott személyi kör bizonyos feltételekkel mentesülhet.
Az áru- és személyszállító vállalkozások utazó munkavállalóira a kötelező karantén előírások nem vonatkoznak. Ugyanakkor a beutazást megelőző 48 órán belül nekik is kötelező kitölteniük egy kontaktus-kutatáshoz szükséges online nyomtatványt, amiről a visszaigazoló, QR kódos azonosítóval ellátott e-mailt belépéskor fel kell mutatni a határőrnek. A nyomtatványt nem szükséges kinyomtatni, okostelefonon is be lehet mutatni. A nyomtatvány kitöltéséhez regisztráció szükséges, a kitöltési felület ide kattintva nyílik: passenger locator form.
A közegészségügyi szabályok megsértését a rendőrség bírsággal sújthatja.
Tekintve, hogy a járványügyi magatartási szabályok meghatározása területi közigazgatási hatáskörében van, célszerű az utazás céljának megfelelően tájékozódni az adott régió érvényben lévő helyi előírásairól is.
Az Egyesült Királyság egy évre felfüggesztette az útdíjfizetést a tehergépjárművekre.
Figyelembe véve mindazokat a nehézségeket, melyekkel a közúti fuvarozás a COVID-19 járvány következtében szembesült, az Egyesült Királyság 12 hónapos időtartamra, 2020. augusztus 1-jétől 2021. július 31-éig felfüggesztette a nehéz tehergépjárművekre vonatkozó útdíjfizetési kötelezettséget. A mentességről szóló információ a https://www.gov.uk/hgv-levy honlapon közzétételre került.
Azon vállalkozások, amelyek 2020-ra már megvásárolták azt az illetéket, amely több mint 1 hónapig érvényes, és legalább 3 hónapos használati jogosultság maradt fent belőle, a jelzett felfüggesztési időszak alatt a szokásos eljárással visszaigényelhetik a megfizetett összeget, részben, vagy egészben. Részletek és ügyintézés: https://www.hgvlevy.service.gov.uk/
(Az oldal csak azokat a díjakat mutatja, amelyekre visszatérítés igényelhető. Ha a visszatérítésre igényelt díj nem jelenik meg a „visszatérítendő illetékek oldalon”, akkor az úthasználó nem jogosult visszatérítésre. Az adott tehergépjárműre vonatkozóan visszaigényelhető díj a gépjármű rendszámának megadásával megtalálható. Az útdíjat mindig egész hónapra vonatkozóan térítik vissza. A még meg nem kezdett díj teljes összege visszatérítésre kerül. A díj visszatérítése mellett kérhető jóváírás is a díjfizetési szolgáltatónál nyitott számlán, ez esetben a megfizetett és jóváírt díj utólag felhasználható. A bank- vagy hitelkártyára való visszatérítések 3-5 napon belül megérkeznek, a PayPal visszatérítések általában szintén 3-5 napot vesznek igénybe. Az üzemanyagkártyára való visszatérítés egy éjszaka alatt teljesül. A visszatérítés visszaigazolását e-mailben megerősítik, miután az befejeződött.)
Frissítés 2020.08.24
Egészségügyi intézkedések az Egyesült Királyság határán - Fuvarozói kérdések és válaszok gépjárművezetők és fuvarozó vállalkozások részére
A Magyar Szállítmányozók Szövetsége Egyesület által készített, és a NiT Hungary részére megküldött tájékoztató jellegű összefoglaló információkat tartalmaz a gépkocsivezető munkavállalókra vonatkozó egészségügyi intézkedésekről, a mentességekről, a jelentési és regisztrációs kötelezettségről és a karantén-előírásokról. Az MSZSZ tájékoztatója ide kattintva nyílik!
OLASZORSZÁG
Frissítés: 2020. november 19.
A fuvarozásra vonatkozó járványügyi előírások Olaszországban – a milánói Főkonzulátus tájékoztatása
Tájékoztatjuk olasz relációban dolgozó tagjainkat, hogy az olasz járványügyi intézkedések kapcsán, az olasz Külügyi és Nemzetközi Együttműködési Minisztérium honlapján közzétett részletes tájékoztatásban közölt információk értelmezése érdekében szervezetünk levélben fordult Magyarország milánói Főkonzulátusához. (Mint ismeretes, más tagállamok mellett Olaszország is részletesen, régiós szinten szabályozza a közterületi kijárást, a régiók közötti mozgást és a személyek határátlépésére vonatkozó szabályait.)
Levelünkben elsősorban a közúti fuvarozási tevékenységet végző vállalkozásokat és gépkocsivezetőket érintő előírásokra, esetleges dokumentációs és adatszolgáltatási kötelezettségekre kértünk tájékoztatást, pontosítást.
A Főkonzulátustól, Dr. Rozs Péter László főkonzul úrtól érkezett választ az alábbiak szerint, teljes terjedelmében közöljük.
„Az Olaszországban november hónapban bevezetett járványügyi korlátozó rendelkezések az árufuvarozók tevékenységét érdemben nem befolyásolják, a különböző besorolású régiók közötti mozgás munkavégzés céljából a nap bármelyik szakában megengedett.
Az árufuvarozás céljából közlekedés bizonyított munkavégzési igénynek minősül a hatóságok értelmezése szerint, így a belföldi mozgás ellenőrzése esetére előírt önigazoló nyilatkozat kitöltésének nincs különösebb jelentősége. A tavasszal kialakult gyakorlat szerint a régióhatárok átlépéséhez éppen ezért elegendő volt a fuvarozási tevékenységgel összefüggő általánosan rendelkezésre álló dokumentáció.
A nem olaszországi székhelyű vállalkozások járművezetőivel a határon ellenőrzéskor nyilatkozatot töltethetnek ki, amely a személy azonosításához és utazásához kapcsolódó legfontosabb paramétereket tartalmazza. Ennek rendelkezésünkre álló utolsó változatát mellékeljük.”
A főkonzulátus által említett Nyilatkozat ide kattintva letölthető
„Az Önök által is hivatkozott honlapon fellelhető információk alapján, amennyiben a beutazó a beutazást megelőző 14 napban nem járt korlátozás alá eső országban, PCR teszt és karanténkötelezettség nélkül tartózkodhat Olaszországban.
Amennyiben a belépő személy ilyen területet érintett – így különösen, de nem kizárólagosan Örményország, Bosznia és Hercegovina, Koszovó, Észak-Macedónia, Moldova és Montenegro -úgy a karantén megkezdése (teszt elvégzése) nélkül munkavégzés céljából 120 órán keresztül tartózkodhat Olaszországban, tranzitálás esetén 36 órán belül kell elhagynia az országot.”
Érintett tagjaink figyelmét felhívjuk arra, hogy az olaszországi, illetve más tagállami kötelezettségekkel, előírásokkal kapcsolatban elsősorban a Külgazdasági és Külügyminisztérium Konzuli Szolgálata honlapján közzétett információk az irányadók.
Az ellátás biztonsága érdekében a közúti fuvarozás elé egyetlen tagállam sem gördít adminisztratív, vagy egyéb akadályokat. Olaszország tekintetében a Konzuli Szolgálat is megerősíti, hogy „A Magyarországról Olaszországba és az Olaszországból Magyarországra irányuló áruszállító tranzitforgalom zavartalan.”
ROMÁNIA
Frissítés: 2020. október 19.
Információink szerint Romániában a közúti teherforgalomra vonatkozó általános mentesség a karantén-kötelezettség alól csak a 2,4 tonna megengedett legnagyobb össztömeg feletti tehergépjárművek, illetve a 9 főt meghaladó befogadóképességű személyszállító járművek vezetőre vonatkozik.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium Konzuli Szolgálatának honlapján olvasható tájékoztató ezt az információt megerősíti.
A tájékoztató összegzése szerint Romániában továbbra is terjed a koronavírus, az elmúlt hetekben jelentősen megnőtt az aktív fertőzöttek száma. Az országban 2020. március 17-étől sürgősségi állapotot vezettek be, melyet május 15-től riasztási állapotra módosítottak. A riasztási állapotot október 15-étől újabb 30 napra meghosszabbították.
A külföldi személyekre beutazási tilalom van érvényben, ez alól azonban számos kivétel van. Kivételt képeznek egyebek mellett a szállítmányozók (fuvarozók) és más, a szükséges javak szállítását elősegítő személyek.
Azoknak, akik a kivételek alá tartózó számos kategóriába tartoznak, általános szabályként 14 napos karanténba kell vonulniuk, amennyiben a járványügyi szempontból kockázatosnak minősített „sárga zónából” érkeznek. A karantént a 10. napon hagyhatják el azok a személyek, akik tünetmentesek, és akiknek a 8. napon elvégzett PCR tesztjük eredménye negatív.
Az érvényes zóna-besorolást hétfőnként teszik közzé itt.
2020. október 15-étől Magyarország nem minősül kockázatosnak, az október 15-étől sárga zónába sorolt országok listája itt nyílik!
Az általános karantén-szabályok alól is számos kivétel van érvényben. Így nem kell karanténba vonulniuk azoknak a tünetmentes személyeknek, akik – egyéb kivételek mellet – a teherforgalomban belépő, 2,4 tonna megengedett legnagyobb össztömeg feletti jármű, illetve 9 főnél nagyobb befogadóképességű személyszállító jármű vezetői, illetveátutazók, ha a belépéstől számított 24 órán belül elhagyják Románia területét. A 2,4 tonna alatti kistehergépjárművek vezetői tehát automatikusan nem mentesülnek a karantén-szabályok alól.
A Románia területén való áthaladás (tranzit) kizárólag a SARS-COV-2 vírus terjedésének leküzdése érdekében hozott intézkedések szigorú betartásával engedélyezett. Ennek megfelelően:
- az átutazás kizárólag a román hatóságok által kijelölt tranzitútvonalak betartásával történhet, megszakítások nélkül. Kizárólag az üzemanyaggal történő feltöltés és a nyilvános illemhelyek használata végett lehet megállni.
- A tankolás, valamint a nyilvános illemhelyek használata érdekében történő megállás esetén kötelező a védőfelszerelés (maszk és egyszer használatos kesztyű) viselése a járművön kívül.
- A légzési megbetegedések tüneteit mutató személyek számára az egész útvonalon kötelező a védőfelszerelés (maszk és egyszer használatos kesztyű) viselése a járműben is.
- A szállítóeszközben rendelkezésre kell, hogy álljanak egészségügyi védelmi eszközök és az utasok alapvető létszükségleti cikkei, illetve biztosítani kell az élelmiszerek kapcsolatmentes elfogyasztásának lehetőségét.
- A valamely utasnál jelentkező esetleges orvosi tünetek, vagy az átutazás során előforduló más jellegű probléma megoldása végett a területileg érintett külképviseletet kell értesíteni.
A határállomások aktuális forgalmáról a Magyar Rendőrség oldalán, vagy a Román Határrendészet oldalán lehet tájékozódni.
További részletes információk a romániai riasztási fokozat szerinti járványügyi megelőző intézkedésekről, a beutazási és karantén-előírásokról a KüM Konzuli Szolgálat honlapján, ide kattintva.
FRANCIAORSZÁG
A Covid-19 terjedése elleni küzdelem jegyében a személyek szabad mozgására vonatkozóan meghozott intézkedések az áruk szállítására nem vonatkoznak. A határokon átnyúló közúti fuvarozás nincs korlátozva, amennyiben annak módja az általános közegészségügyi rendelkezésekkel összhangban áll.
Előfordulhat, hogy ellenőrzés történik a határokon és másutt (egészségügyi jellegű is), a szállítási műveletekben részt vevő személyeknek a szokásos okmányokat kell bemutatniuk. A két gépjárművezetővel végrehajtott („négykezes”) fuvarfeladat nincs korlátozva, tehát két járművezető tartózkodhat egyidőben a gépjármű fülkéjében, betartva az ajánlott 1 méteres „szociális” távolságot.
Kötelező nyilatkozatok
A NiT Hungary franciaországi képviselőjétől beszerzett információk szerint amennyiben valaki Franciaország területén közlekedik, igazolnia kell, hogy milyen célból teszi ezt.
A teherforgalomban két nyilatkozatot kell kitölteni, melyeket az egyébként elvárt dokumentumok mellett a gépkocsivezetőnek magánál kell tartania, és ellenőrzéskor a hatóságok részére be kell mutatnia.
Az egyik nyilatkozat kitöltésére a munkavállaló kötelezett, (ATTESTATION DE DÉPLACEMENT DÉROGATOIRE – az első pontot kell megjelölni), a másik nyilatkozatot a munkáltatónak kell kitöltenie. (JUSTIFICATIF DE DÉPLACEMENT PROFESSIONNEL EXEMPTION FOR PROFESSIONAL TRAVEL).
Korlátozások és enyhítések
Franciaországban a nehéz tehergépjárművek hétvégi és ünnepnapi közlekedési korlátozására vonatkozó rendelet felfüggesztése április 20-áig volt hatályos, nem került meghosszabbításra.
Szintén nem hosszabbították meg az árut szállító járművek vezetői számára a vezetési és pihenőidő végrehajtásának ideiglenes és korlátozott mértékű enyhítéséről szóló, az 561-es rendelet 14. cikk, (1) bekezdése szerinti kedvezményeket, melynek kezdő napja 2020. március 21. befejező napja pedig 2020. április 19. volt. Ebben az időszakban a következő enyhítések voltak érvényben:
- A napi maximális vezetési idő 9 óráról 10 órára, heti két alkalommal 11 órára növelhető
- A heti maximális vezetési idő 56 óráról 60 órára növelhető
- A kétheti 90 órás vezetési idő 102 órára növelhető
Élelmezési és egészségügyi létesítmények tehergépjárművek vezetői számára
A francia hatóságok intézkedéseket hoztak annak érdekében, hogy az utak mentén elegendő mennyiségben legyenek elérhető üzletek és szaniterek. Naponta frissített térkép áll rendelkezésre a tehergépjármű-vezetők számára, jelezve ezeket a szolgáltatásokat, valamint a megnyitott műszaki ellenőrző központokat.
További információ: https://www.bison-fute.gouv.fr/ouverture-des-aires-et-des-centres,11195.html
NÉMETORSZÁG
Frissítés 2021. január 17.
A német szövetségi közlekedési minisztérium tájékoztatása szerint Németország új, a belépő személyeket érintő járványügyi előírásokat vezetett be, amelynek egyes rendelkezései az országba belépő hivatásos gépjárművezetőket is érinthetik.
A rendelkezések 2021. január 14-én léptek hatályba, és 2021. március 31-ig lesznek alkalmazandók. A német járványügyi hatóságok folyamatosan elemzik a helyzetet, ennek függvényében a rendelkezések bármikor módosulhatnak, vagy hatályukat veszthetik.
Az egyes német szövetségi államok saját előírásokat is bevezethetnek, úgy a kötelező tesztelések, mint a karantén-intézkedések tekintetében. Ezért kérjük német relációban érintett tagjainkat, a cikkben megjelölt hivatkozások alatt folyamatosan kísérjék figyelemmel a tájékoztatásokat!
Az új rendelet – bizonyos esetekben – előzetes regisztrációs kötelezettséget, illetve teszt-kötelezettséget ír elő a Németországba belépő személyek számára. A határokon átnyúló áru- és személyszállításban alkalmazott személyek vonatkozásában mentességek vannak érvényben, melyek a kockázati terület típusától („kockázatos terület”, „magas előfordulási terület” vagy „aggodalomra okot adó terület” változásai szerint) változnak.
Általános szabály szerint
- arra a személyre, aki a belépést megelőző 10 napon belül egy kockázati területen tartózkodott, érkezéskor 10 napos karantén-kötelezettség vonatkozik.
- Kockázati terület minden olyan ország vagy régió, amely Németországon kívül található, és ahol a belépés idején magas a SARS-CoV-2 koronavírus fertőzésének kockázata. A Robert Koch Intézet folyamatosan frissíti a kockázati területek listáját az alábbi linken: https://www.rki.de/risikogebiete. (Célszerű figyelemmel kísérni!)
- Az országba való belépés előtt a belépő személynek regisztrálnia kell magát a https://www.einreiseanmeldung.de címen, és utazáskor magával kell vinnie a visszaigazolást. Ezt a visszaigazolást a Szövetségi Rendőrség is ellenőrzi beléptetéskor.
- Aki olyan területről érkezik, ahol különösen nagy a SARS-CoV-2 fertőzés kockázata aggodalomra okot adó terület, - „areas of variant of concern”), akkor az utazás megkezdése előtt tesztet kell végeznie, melyről belépéskor igazolást kell tudnia felmutatni a helyi hatóságnak vagy a szövetségi rendőrségnek. (Különösen magas kockázatú területek azok a területek, ahol a vírus mutációinak elterjedése vagy különösen magas előfordulási aránya miatt különösen nagy a fertőzöttség kockázata. Ezeket a Robert Koch Intézet a fenti weboldalon teszi közzé).
- A karanténba helyezés kötelezettségével kapcsolatban fontos tudni, hogy a 10 napos kötelezettség általában csak negatív vizsgálati eredménnyel oldható fel, legkorábban a belépést követő ötödik napon.
A közúti fuvarozásra vonatkozó szabályok a jelenlegi értelmezés szerint:
1.
Azoknak a gépjárművezetőknek, akik a Németországba történő belépésüket megelőző 10 napban „kockázatos területen” („risk area”) tartózkodtak, nincs előzetes regisztrációs, illetve negatív COVID-19 teszt igazolási kötelezettségük, sem célforgalomban, sem tranzit forgalomban.
(Jelenleg Magyarország - és szinte valamennyi EU tagállam – besorolása „kockázatos terület”, a 2021. január 15-én frissített tájékoztatás szerint azonban vírusvariáns-területként - a SARS-CoV-2 vírusvariánsok széleskörű előfordulása miatt - különösen nagy a fertőzésveszélynek kitett államnak minősülaz Egyesült Királyság és Írország!)
2.
Azoknak a gépjárművezetőknek, akik a Németországba történő belépésüket megelőző 10 napban „magas kockázatú területen” („high incidence area”) tartózkodtak, célforgalomban belépés előtt regisztrálniuk kell az einreiseanmeldung.de honlapon.
A negatív COVID-19 teszt igazolásának kötelezettsége csak 72 órát meghaladó tartózkodás esetén kötelező. A tranzitforgalomban érkező gépkocsivezetőknek nem kell regisztrálni, és nincs negatív teszt igazolási kötelezettségük sem.
3.
Azoknak a gépjárművezetőknek, akik a Németországba történő belépésüket megelőző 10 napban olyan „aggodalomra okot adó” területen tartózkodtak, ahol a Covid-19 új variánsa megjelent („areas of variant of concern”) célforgalomban kötelező az előzetes regisztráció (einreiseanmeldung.de honlap), illetve belépéskor negatív COVID-19 tesztet kell bemutatniuk.
Tranzitforgalomban szintén kötelező előzetesen regisztrálni, de negatív teszt bemutatási kötelezettség nincs. (A Robert Koch Intézet tájékoztatója szerint ebbe a kategóriába tartozik jelenleg Nagy Britannia és Észak Írország Egyesült Királysága, illetve Írország!)
Érintett tagjainknak javasoljuk, hogy a fenti információkat folyamatosan kísérjék figyelemmel, azok napról napra változhatnak!
Részletes információk az árufuvarozási ágazatban foglalkoztatott személyek belépéséről (ideértve a közúti szektort is), illetve a szövetségi államok regisztrációs és karantén-szabályairól a német közlekedési és digitális szakminisztérium honlapján olvasható:
BMVI.de – az árufuvarozásra vonatkozó COVID-előírások, GY.I.K
Az itt közzétett információk folyamatosan frissülhetnek!
Frissítés 2020. november 12.
Észak - Rajna - Vesztfália átmenetileg feloldotta a kamionstopot.
Észak - Rajna - Vesztfália Közlekedési Minisztériuma az ellátási lánc fenntarthatósága és a gazdaság számára fontos áruellátás biztosítása érdekében rendeletet adott ki, amelyben a 2020. október 31. és 2021. január 18. közötti időszakra feloldotta a nehéz-tehergépjárművek vasárnapi és ünnepnapi közlekedési korlátozását.
Ez az első német szövetségi állam, amely a koronavírus-járvány második hullámára tekintettel a nyári átmeneti időszak után most ismét feloldotta a korlátozásokat. Példáját a közúti szállítások megfelelő koordinációja érdekében a szomszédos szövetségi államok is követhetik. A túlméretes szállítmányokra az intézkedés nem terjed ki.
Észak - Rajna - Vesztfália Közlekedési Minisztériuma rendelete ide kattintva letölthető.
SPANYOLORSZÁG
Spanyolország 2020. március 16-án ideiglenesen újból bevezette a határellenőrzést, a rendelkezés határideje jelenleg május 15. Az országba csak spanyol állampolgárok, illetve Spanyolországban lakóhellyel rendelkező személyek, illetve a határon átnyúló szolgáltatást végző munkavállalók léphetnek be, illetve azok, akik bizonyítják a belépés indokaként a vis maior okát, vagy a szükséghelyzetet. A rendelkezés nem vonatkozik az áruszállításra.
Spanyolország tehát nem korlátozza a teherforgalmat, és csatlakozott azokhoz a tagállamokhoz, melyek a válsághelyzetre reagálva, átmenetileg és korlátozott mértékben enyhítik az 561/2006/EK 14. §. 2. cikkében meghatározottak szerint a vezetési és pihenőidőkre megállapított szabályokat, az alábbiak szerint:
- Eltérés az 561/2006 / EK rendelet 6. cikkének (1) bekezdésétől (napi vezetési idő tartama).
- Eltérés az 561/2006 / EK rendelet 8. cikkének (6) bekezdésétől (a heti rendszeres pihenőidő lehet 24 óra).
A rendelkezés 2020. március 14-től érvényes és meghosszabbított határidővel 2020. május 31-ig tart, annak alkalmazása nem veszélyeztetheti a közúti közlekedés biztonságát, munkáltatók pedig továbbra is felelősek munkavállalóik és más úthasználók egészségéért és biztonságáért. A részletes szabályok angol nyelven itt elérhetők.
Folyamatos és frissített információk az ellenintézkedésekről és a közúti forgalom helyzetéről
A forgalomirányító központok folyamatosan szolgáltatnak alapvető információkat a polgárok és az áruszállításban dolgozók számára. Folyamatosan frissülő információk – ide értve a határátlépéssel kapcsolatos információkat is – ide kattintva olvashatók.
Az áruk szállítására szolgáló egyes járművek mozgására vonatkozó korlátozások ideiglenes megszüntetése
A 7,5 tonna feletti, illetve veszélyes árut szállító, vagy túlsúlyos, túlméretes nehéz tehergépjárművek bizonyos utakon, napokban és órákban történő mozgásának korlátozása ideiglenesen felfüggesztésre került. Az intézkedés 2020. március 14. és április 25. között volt hatályban, meghosszabbításáról nincs információ.
SVÉDORSZÁG
Svédország nem korlátozza az áru- és az európai uniós tagállamokból érkező személyforgalmat, ugyanakkor a világjárvány okozta rendkívüli válsághelyzetre reagálva a vezetési és pihenőidőktől való átmeneti eltérést, enyhítést jelentett be a Bizottságnál az 561/2006/EK rendelet 14. cikkének (2) bekezdése vonatkozásában. Az ideiglenes enyhítés meghosszabbított határidővel 2020. március 16-ától 2020. május 31-éig tart, a hazai ellátásban és nemzetközi szállításban részt vevő járművezetőkre vonatkozik. Ezekben a szállítási műveletekben a következő rendelkezések kerültek átmenetileg bevezetésre:
- Eltérés az 561/2006 / EK rendelet 8. cikkének (1) bekezdésétől: a napi pihenőidő csökkentése 11 óráról 9 órára;
- Eltérés az 561/2006 / EK rendelet 8. cikkének (6) bekezdésétől: a rendes heti pihenőidő 45 óráról 24 órára csökkentése.
Nincs eltérés az 561/2006/EK rendelet 7. cikkétől, a vezetési idő megszakításokat be kell tartani. A napi vezetési idő, a heti vezetési idő és a két hét vezetési idő meghosszabbítható, amennyiben teljesülnek a napi és a heti pihenésre vonatkozó követelmények.
SZLOVÉNIA
A szlovén szakminisztérium kiadott vészhelyzeti tájékoztatása szerint 2020. március 12-étől az Olasz Köztársaság és a Szlovén Köztársaság közötti menetrend szerinti személyszállítási szolgáltatások szünetelnek és nem engedélyezett a különjárati személyszállítási szolgáltatás sem. Ez a korlátozás az elrendeléskor az árufuvarozásra is vonatkozott, kivéve a postai küldemények szállítását, a vészhelyzetekhez és természeti katasztrófákhoz történő szállításokat, a humanitárius segélyek szállítását, illetve az Olasz Köztársaságból a Szlovén Köztársaságba szállítandó, orvosi ellátáshoz és felszereléshez szükséges szállításokat. A Szlovén Köztársaság területén tartózkodó tehergépjárműveknek a legrövidebb úton el kell hagyniuk a Szlovén Köztársaságot.
Szlovén társ-érdekképviseletünk (O.Z.S.) tájékoztatása szerint az olasz-szlovén határon a kijelölt határátkelőhelyeken (Koper, Fernetici, Nova Gorica) engedélyezett a tranzitforgalom. Az olasz irányból érkező tehergépjárműveket honosság szerint csoportosítva, konvojban engedik át a határon. (utolsó információink szerint a konvojoztatás április 18-ától megszűnt). Robic határátkelőn csak a szlovén lerakós teherforgalom léphet be az országba. Külön rendelet szabályozza az Ausztria irányából érkező forgalmat, nem kitérve a teherforgalom szabályaira. A teherforgalom tehát az utolsó információk szerint – bizonyos feltételek betartása mellett – nincs korlátozva, a Szlovéniába vagy onnét árut szállító, illetve az országban tranzitáló tehergépkocsi vezetőkre nem vonatkoznak az egyébként hatályos karantén-intézkedések.
További aktuális információk a szlovén vészhelyzeti intézkedésekről a szakminisztérium és az érdekképviselet honlapjain:
Részletes interaktív tájékoztató térkép a szlovén forgalmi helyzetről és a határátkelőkről: https://www.promet.si/portal/sl/razmere.aspx
Az 561/2006/EK rendelet 14. cikkének (2) bekezdése alapján Szlovénia is átmeneti kedvezményeket alkalmaz a járművezetők vezetési és pihenőidejének érvényesítésére az alapvető áruk szállításában részt vevő járművezetők számára. Az intézkedés meghosszabbított határidővel a 2020. a március 16. és május 14. közötti időszakban érvényes. Rövid áttekintés a mentesítésekről:
a maximális napi 9 órás vezetési idő 11 óra;
a maximális heti 56 órás vezetési idő 60 óra;
a kéthetes maximális 90 órás vezetési idő 96 óra;
a minimális napi pihenőidő módosítása: öt és fél óránkénti kötelező 45 perces pihenő;
napi pihenőidő csökkentése 11 óráról 9 órára;
A hétvégi forgalmi tilalom feloldása
Szlovénia a Bizottság értesítése mellett 2020. március 27-étől átmenetileg felfüggesztette a nehéz tehergépjárművek hétvégi közlekedési tilalmát.
SZERBIA
Az ország területén az árufuvarozás mentességet kapott a korlátozások alól, a tranzit idejét ugyanakkor 12 órában limitálták. Egészségügyi ellenőrzéseket végeznek a határon ((lázmérés, kikérdezés), és azok eredményének függvényében engedik tovább a gépkocsivezetőket. A különleges rendelkezések kidolgozása folyamatban van. A lezárt határátkelőhelyek:
- Magyarország: Hadikfalva, Bajmok, Ásotthalom, Horgos közút, Tiszasziget, Kübekháza.
- Románia: Vrbica, Nakovo, Jaša Tomić, Kaluđerovo, Đerdap 2.
- Bulgária: Mokranje, Strezimirovci, Ribarci.
- Macedónia: Prohor Pčinjski, Goleš – Golema Crcorija, Godovo, Vrbnica, Jabuka.
- Bosznia és Hercegovina: Priboj, Carevo polje, Mali Zvornik.
- Horvátország: Sot, Ljuba, Neštin, Bogojevo, Apatin, Bezdan, Berkasovo.
SZLOVÁKIA
Frissítés 2020. november 12.
A vezetési és pihenőidőre vonatkozó szabályok átmeneti eltérő alkalmazása november 11-től Szlovákiában
Az ITM Gépjármű-közlekedési és Vasúti Szabályozási Főosztálya szervezetünkhöz eljuttatott értesítése szerint a szlovákiai széles körű tesztelések tapasztalatai alapján a szlovák kormány a belföldi és nemzetközi áruszállításban dolgozó gépjárművezetők számára ideiglenesen és korlátozottan enyhítette a vezetési és pihenőidőkre vonatkozó szabályokat. Az 561/2006 / EK rendelet 14. cikkének (2) bekezdése alapján, a Bizottság értesítése mellett biztosított átmeneti menteségek a 2020. november 11. és 2020. december 10. közötti időszakra vonatkoznak, és az alábbi eltéréseket tartalmazzák:
- eltérés az 561/2006 / EK rendelet 6. cikkének (1) bekezdésétől: a maximális napi 9 órás vezetési idő 11 órára növelhető;
- eltérés az 561/2006 / EK rendelet 6. cikkének (2) bekezdésétől: az 56 órás maximális heti vezetési idő 60 órára növelhető;
- eltérés az 561/2006 / EK rendelet 6. cikkének (3) bekezdésétől: a kétheti megengedett maximális 90 órás vezetési idő 96 órára növelhető;
- eltérés az 561/2006 / EK rendelet 7. cikkétől: a minimális napi szünetekre vonatkozó előírástól eltérően öt és fél óra vezetési időszak elteltével egy 45 perces szünet;
- eltérés az 561/2006 / EK rendelet 8. cikkének (1) bekezdésétől: a napi pihenőidő csökkentése 11 óráról 9 órára.
Az áru- és személyforgalmat érintő utolsó hatályos jogforrás a szlovák külügyi és európai ügyekért felelős szakminisztérium tájékoztatása szerint a Közegészségügyi Hatóság 2020. április 29-én elfogadott új, OLP / 3353/2020 számú rendelete.
Az ebben meghatározott közrenddel összhangban minden, személyforgalomban Szlovákiába beutazó személyt, azaz mind a szlovák, mind a külföldi állampolgárokat el kell szigetelni az állami karantén-központokban. Ez az intézkedés 2020. május 1-jétől, 07.00-tól érvényes.
Annak érdekében, hogy a karantén-központokban a szabad kapacitások a lehető legközelebb kerüljenek az adott személy szlovákiai lakóhelyéhez, előre regisztrálni kell, legalább 72 órával korábban a szlovák határhoz tervezett érkezés a következő regisztrációs űrlapon keresztül:
Külföldiek belépése a vészhelyzet idején
2020. április 6-tól a külföldi állampolgárok belépése a Szlovák Köztársaság területére – bizonyos kivételektől eltekintve – nem megengedett. A kivételeket a Közegészségügyi Hatóság karantén- és egyéb intézkedései sérelme nélkül kell alkalmazni.
A kivételek közé tartozik egyebek mellett:
- Azon külföldi állampolgárok belépése, akiknek a Szlovák Köztársaság területén érvényes tartózkodási helye van (a külföldi állampolgárok tartózkodásáról szóló 404/2011. Sz. Törvény alapján), és érvényes tartózkodási engedéllyel, tartózkodási igazolvánnyal és nyilatkozattal rendelkeznek arról, hogy tartózkodási helyüket regisztrálták.
- Azon külföldi állampolgárok belépése, akik ideiglenes vagy állandó tartózkodási hellyel rendelkeznek a szomszédos állam határmenti régiójában a Szlovák Köztársaság határától számított 30 km-en belül, és akik foglalkoztatási okokból rendszeresen ingáznak a Szlovák Köztársaság területére a Szlovák Köztársaság határtól számított 30 km-en belüli távolságról. A mentesség feltétele a munkáltatói igazolás megléte és bemutatása.
- A Szlovák Köztársaság területén közúti áruszállítást (tranzitszállítást, vagy Szlovákiába irányuló, illetve Szlovák felrakást követően másik országba irányuló szállítást) végző gépkocsivezetők. A munkavégzés tényének és céljának igazolására a CMR fuvarokmány, a jármű azonosítási adatai, illetve a munkáltató által kiállított foglalkoztatási igazolás (munkaszerződés) szolgál.
A fentiek mellett a további információkkal kapcsolatos kéréseket közvetlenül a Szlovák Köztársaság Belügyminisztériumánál kell benyújtani a Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.">Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. címen.
Szlovákia belső határátkelőinek listája (hatályos 2020. május 7-ig)
További információk a Szlovák Köztársaság Külügyi és Európai Ügyekért Felelős Minisztériuma honlapján, ide kattintva.
TÖRÖKORSZÁG
FRISSÍTÉS 2021. január 5:
Törökország – a közúti fuvarozás mentesült a kötelező koronavírus-teszt kötelezettsége alól
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) év végi, nem hivatalos tájékoztatása szerint (itt írtunk róla) a török relációban áruszállítást végző gépjárművezetők részére nem előírás a 72 óránál nem régebbi PCR teszt megléte az országba való belépéshez.
Az ITM Gépjármű-közlekedési és Vasút Szabályozási Főosztálya friss közlése szerint a török Kereskedelmi Minisztérium európai kapcsolatokért felelős szakértője a nagykövetség számára írásban is megerősítette, hogy a szállítmányozó vállalatok alkalmazottjai (kamionsofőrök), a légiközlekedésben résztvevők (pilóták, személyzet), továbbá a nemzetközi hajózásban dolgozók, valamint az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szempontjából „kulcsfontosságú személyek” esetében a fenti eljárástól a török hatóságok eltekintenek.
Ezzel a török fél részéről hivatalos megerősítést nyert, hogy a 2020. december 30-án 00:00-órától a tengeri/közúti határátkelőn belépni szándékozók esetében megkövetelt, 72 óránál nem régebbi negatív PCR teszt bemutatásának, illetve ennek hiányában a kötelező hétnapos karantén kötelezettsége alól a nemzetközi személy- és teherszállításban résztvevő személyek – így a kamionsofőrök – mentességet élveznek.
A Török Köztársaság Külügyminisztériumának szóbeli jegyzéke (TR)
A Török Köztársaság Külügyminisztériumának szóbeli jegyzéke (nem hivatalos fordítás)
FRISSÍTÉS 2020. december 26:
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium Gépjármű-közlekedési és Vasút Szabályozási Főosztálya mai értesítésére hivatkozva tájékoztatjuk tagjainkat, hogy az ankarai Magyar Nagykövetség jelzése alapján Törökországban bejelentették, hogy 2020. december 30-tól 72 óránál nem régebbi negatív PCR teszttel lehet csak belépni Törökországba közúton (repülővel már december 28-tól).
FRISSÍTÉS 2020. március 21:
Törökország teljes korlátozást vezetett be a külföldiek számára, és a fuvarozás is érintett!
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium gyorstájékoztatása szerint 2020. március 21-étől Törökország a korábbi 22 ország tiltásának megtartása mellett nem engedi be területére további 46 ország, közte Magyarország állampolgárait sem. A korlátozás az árufuvarozásban részt vevő gépjárművezetőkre is vonatkozik.
A Törökországba induló fuvarok előtt mindenképpen javasolt a megbízóval, vagy lerakóval egyeztetni a törökországi belépést illetően.
Törökország által hozott új intézkedések a nemzetközi áruszállításban:
Az ITM Gépjármű-közlekedési és Vasút Szabályozási Főosztály Gépjármű-közlekedési Osztálya tájékoztatása szerint a török belügyminisztérium a járványügyi helyzetre tekintettel az alábbiak szerint módosította a nemzetközi teherfuvarozásról szóló, 2020. április 9-i rendeletét.
Az országba történő belépéskor a tehergépjármű-vezetők egészségügyi ellenőrzésen esnek át. Ha betegség tüneteit észlelik rajtuk, a külföldi járművezetők számára nem engedélyezik be a belépést Törökországba, a török gépjárművezetők karantén alá kerülnek.
Ha a betegség tüneteit nem észlelik, akkor
- tranzit esetében a Törökországon áthaladó járműveket járműkövető rendszerrel (GPS) kell felszerelni. A belépő járművel a távolság (kilépő határátkelő) függvényében 24, vagy 36 órán belül ki kell lépni Törökország területéről. Ez az időszak 48 órára meghosszabbítható, figyelembe véve az útviszonyokat és az időjárási körülményeket. Az áthaladó járművek csak a kijelölt tranzitútvonalakat és parkolóhelyeket használják.
- A Törökországba irányuló és onnan induló szállítási műveletek esetén a külföldi tehergépjármű-vezetőkre a 14 napos karantén-időszak nem vonatkozik, azzal a feltétellel, hogy vállalják, hogy 72 órán belül távoznak Törökországból (a 72 órás időtartam meghosszabbítható 24 órával az út- és időjárási viszonyok, illetve a vámeljárások időtartama függvényében).
- A török járművezetőkre a 14 napos karantén-kötelezettség nem vonatkozik.
- A Törökország részére történő gyógyszer, orvosi ellátáshoz szükséges eszköz és élelmiszerszállítás elsőbbséget élvez.
Az Iránnal és Irakkal kialakított határátkelőhelyekre továbbra is külön korlátozások vonatkoznak. A RO-RO (közúti-vízi kombinált szállítási) műveleteket csak gépkocsivezetők nélkül lehet végrehajtani (azaz csak félpótkocsik / pótkocsik hajózhatók be).
Az ITM Gépjármű-közlekedési és Vasút Szabályozási Főosztály tájékoztatta szervezetünket, melyre vonatkozó belügyminiszteri rendelet angol nyelvű, nem hivatalos fordítását itt tekintheti meg.
FRISSÍTÉS 2020. június 15:
Törökország budapesti nagykövetségének jegyzéke szerint (ide kattintva nyílik) 2020. június 11-től hatályát vesztették a járványügyi helyzetben hozott intézkedések. Az ország területére történő belépéskor egészségügyi vizsgálatot alkalmaznak. A COVID tüneteit mutató belépőkénél a PCR tesztet ingyenesen végzik el.
UKRAJNA
Ukrajnában is vészhelyzeti intézkedések léptek életbe, melyek egyelőre három hétig, azaz április elejéig lesznek érvényben. Az intézkedés nem tartalmaz korlátozásokat a közúti fuvarozásra, ugyanakkor szigorú egészségügyi kontrollt végeznek a határokon és az ellenőrzési feltételek optimalizálása érdekében jelentősen csökkentették az üzemeltetett határátkelők számát.
Az ukrán határőrség korlátozásokat vezetett be a magyar-ukrán közúti határátkelőhelyeken a koronavírus terjedése miatt. Az ukrán hatóságok előreláthatólag magyar idő szerint március 16-án 23 órától április 3-áig ideiglenesen betiltják az Ukrajnába történő belépést a külföldi, valamint a hontalan utasok számára. A rendelkezés nem vonatkozik azokra az utazókra, akiknek állandó vagy ideiglenes tartózkodási joguk van Ukrajna területére, illetve arra, aki ukrán állampolgár házastársa vagy gyermeke. A korlátozás nem érinti az áruszállító tehergépjárművek vezetőit és személyzetét, ugyanakkor a meghatározott időszakban az autóbuszok ki- és belépése is szünetel a magyar-ukrán határállomásokon.
TÜRKMENISZTÁN
Az ITM 202. április 2-án érkezett tájékoztatása szerint a COVID-19 koronavírus elterjedésével kapcsolatos megelőző intézkedések keretében a 2020. április 1. és május 1. közötti időszakban a türkmén határokon nem engedik be a nemzetközi áruforgalmat bonyolító teher-gépjárműveket, még tranzitálás esetén sem.
KAZAHSZTÁN
Kazahsztánban tilos a külföldi járművek közúti tranzitja!
Tájékoztatjuk tagjainkat, hogy a kazah nagykövetség 2020. április 16-ai szóbeli jegyzéke szerint a Kazah Köztársaság koronavírussal foglalkozó tárcaközi bizottsága úgy döntött, hogy a járványügyi helyzetre tekintettel megtiltja Kazahsztán területén a külföldi személyek és tehergépkocsik tranzitálását abban az esetben, ha a tranzitálással érintett, fogadó harmadik ország tiltja a belépést.
A jegyzéket ide kattintva olvashatják, azt az ITM Gépjármű-közlekedési és Vasút Szabályozási Főosztálya továbbította szervezetünk részére.
FRISSÍTÉS 2020. november 18.
Kötelező, legalább három napos Covid-teszt a belépéshez Kazahsztánban!
Felhívjuk kazah relációban dolgozó tagjaink figyelmét, hogy az ITM Gépjármű-közlekedési és Vasúti Szabályozási Főosztálya szervezetünkhöz eljuttatott értesítése szerint a kazah fél tájékoztatta a magyar külügyi tárcát a Kazahsztánba történő belépési feltételek szigorításáról, melyek a nemzetközi fuvarozásban résztvevő gépjárművezetőkre is vonatkoznak.
A Kazah Köztársaság ipari és infrastrukturális fejlesztési minisztériumától kapott tájékoztatás értelmében a Kazah Köztársaság területére való belépéshez 2020. november 9-től a kétoldalú és tranzit közúti fuvarozóknak kötelező rendelkezniük a kiadási időtől kezdve 72 óráig érvényes Covid-19 PCR-teszttel.
A kötelezettség a Kazah Köztársaság területén a korona vírus fertőzés megjelenésének és elterjedésének megakadályozásával foglalkozó Intézmények közötti Bizottság 2020. november 3-i jegyzőkönyvén alapul.
A KORONAVÍRUS JÁRVÁNYHOZ KAPCSOLÓDÓAN ÉLETBE LÉPŐ KERESKEDELMI KORLÁTOZÁSOK
(A tájékoztatás a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara legyűjtése, melyet köszönettel osztunk meg tagságunkkal):
A koronavírus-fertőzéshez kapcsolódóan az Európai Bizottság kereskedelmi korlátozásokat vezetett be olyan termékekre, melyek kulcsfontosságúak a járvány megfékezésének érdekében. A védőeszközök, például szájmaszkok korlátozott számban állnak rendelkezésre, a vírus terjedése ráadásul komoly keresletnövekedést von maga után.
Az Európai Bizottság egyes termékek exportját ezen okokból külön exportengedély bemutatásához kötötte a tagállamok cégeinek számára. Az erről szóló EU 2020/402 Végrehajtási Rendelet, az exportengedélyhez szükséges részletes eljárási rend, az exportengedélyhez kötött részletes terméklista, valamint az exportengedély-formanyomtatvány mintája az alábbi linken keresztül érhetők el: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/?qid=1584714498963&uri=CELEX:32020R0402
A magyar engedélyeztetési eljárás az EU 2020/402-es rendelet alapján
Magyarországon az EU 2020/402-es rendelet szerint kötelező exportengedélyeztetési eljárást a Budapest Főváros Kormányhivatala keretén belül működő Kereskedelmi, Haditechnikai, Exportellenőrzési és Nemesfémhitelesítési Főosztály végzi el. A Kormányhivatal honlapján találhatóak az exportengedélyek kritériumai, az érintett termékek köre, illetve kitöltési segédlet az exportigénylés benyújtásához. A formanyomtatvány kitöltésére lehetőség van papír alapon és elektronikus úton is. A Kormányhivatal tájékoztató oldala az alábbi linken érhető el:
https://mkeh.gov.hu/kereskedelmi/kereskedelmi_osztaly/vedoeszkozok
Szállítmányozással kapcsolatos intézkedések a koronavírus kapcsán
Az Európai Bizottság a COVID-19 világjárvány kapcsán prioritásként kezeli a polgárok egészségét. Ez magában foglalja az alapvető szállítmányozás fenntartását, például orvosi és egyéb kulcsfontosságú áruk esetében. Számos tagállam korlátozásokat jelentett be a szállítmányozás területén – az országonkénti korlátozások teljes listája a címre vagy a lenti linkre kattintva érhető el. A lista rendszeresen frissül.
A szállítmányozással kapcsolatos információk az alábbi linken, az Európai Bizottság honlapján, angol nyelven érhetők el: https://ec.europa.eu/transport/coronavirus-response_en
Felhívjuk azonban figyelmét, hogy mivel a helyzet gyorsan változik, a lista nem feltétlenül teljes. A legpontosabb és legfrissebb információkat, beleértve az áruk szállításának elősegítését célzó mentességeket, mindig az illetékes nemzeti hatóság honlapján találja meg.
A Magyarország Kormányának exportfejlesztést támogató Export Hungary honlapon folyamatosan frissülő információk találhatók a koronavírus-fertőzés kapcsán a közúti személy és teherforgalmat, vasúti személyforgalmat, légiforgalmat érintő intézkedések, határinfó, külföldön érvényben lévő áruforgalmi korlátozások. Az információk elérhetők az exporthungary.gov.hu honlapon, valamint az alábbi linken keresztül: http://exporthungary.gov.hu/covid-19-koronavirus-tajekoztato
Az Európai Bizottság határigazgatással kapcsolatos gyakorlati útmutatása az áruk unión belüli folyamatos, zöld sávok mentén történő közlekedésének biztosításához.
A Bizottság közleményét a zöld sávoknak az egészség védelmét, valamint az áruk és alapvető szolgáltatások rendelkezésre állását biztosító határigazgatási intézkedésekre vonatkozó iránymutatások szerinti végrehajtásáról itt olvashatnak. A közlemény rendelkezik egy esetlegesen - tagállamok általi előírást követően – alkalmazható igazolásmintáról is a nemzetközi közlekedési dolgozók számára ( 3.sz. melléklet), Jelenleg még nincs tudomásunk arról, hogy ezt bármely tagállam megkövetelné.
Kötelező, legalább három napos Covid-teszt a belépéshez Kazahsztánban!
Felhívjuk kazah relációban dolgozó tagjaink figyelmét, hogy az ITM Gépjármű-közlekedési és Vasúti Szabályozási Főosztálya szervezetünkhöz eljuttatott értesítése szerint a kazah fél tájékoztatta a magyar külügyi tárcát a Kazahsztánba történő belépési feltételek szigorításáról, melyek a nemzetközi fuvarozásban résztvevő gépjárművezetőkre is vonatkoznak.
A Kazah Köztársaság ipari és infrastrukturális fejlesztési minisztériumától kapott tájékoztatás értelmében a Kazah Köztársaság területére való belépéshez 2020. november 9-től a kétoldalú és tranzit közúti fuvarozóknak kötelező rendelkezniük a kiadási időtől kezdve 72 óráig érvényes Covid-19 PCR-teszttel.
A kötelezettség a Kazah Köztársaság területén a korona vírus fertőzés megjelenésének és elterjedésének megakadályozásával foglalkozó Intézmények közötti Bizottság 2020. november 3-i jegyzőkönyvén alapul.